Igaz, egyelőre csak az Egyesült Államokban
Fotó: Shutterstock

Engedélyezték két génmódosító gyógyszer használatát

Két nagyon különleges gyógyszer használatát engedélyezték az Egyesült Államokban a napokban. Ezek olyan terápiák nélkülözhetetlen részei, amelyek génmódosítással próbálják kezelni a sarlósejtes vérszegénységet.


Génszerkesztéses gyógyítással értek el kedvező eredményeket az USA-ban

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) két igen különleges gyógyszer használatát engedélyezte a napokban. Ezek sarlósejtes vérszegénység kezelésére szolgálnak. A gyógyszerek a CRISPR genetikai eljáráson alapulnak, tehát génszerkesztést eszközölnek a szervezetben, úgy veszik fel a harcot a betegségek ellen. Az FDA a 12 évnél idősebb betegeknél hagyta jóvá a Casgevy és a Lyfgenia nevű készítményeket. Az előbbi a Vertexhez, az utóbbi pedig a Bluebird Bio biotechnológiai vállalathoz köthető.

Az Engadget megjegyzi, a sarlósejtes vérszegénység kezelésének a hagyományos módszere a csontvelő-transzplantáció. Ez egy tökéletes donor megtalálását igényli, és fájdalmas szövődményekkel is járhat. Ezzel szemben a Casgevy és a Lyfgenia gyógyszerekre épülő kezelések a betegek őssejtjeinek a genetikai módosítására fókuszálnak, kiküszöbölve a transzplantációval járó problémákat.

A Casgevy-es kezelés után a betegek jelentős része a 24 hónapos utánkövetés alatt legalább 12 hónapon keresztül nem tapasztalta a súlyos vérszegénység tüneteit. A Lyfgenia-kezelést követően pedig 6–18 hónapos tünetmentességről számoltak be a kezeltek, szintén kétéves időszakban – írja a HVG.

Ezekkel az ételekkel jó eséllyel elnyújtható az ember élettartama 

A norvég Bergeni Egyetem 2006-ban indította az egyik közelmúltban záródó kutatását. Több mint 450 ezer brit élettartamát modellezték. Ehhez vizsgálták az étkezési szokásaikat, illetve idővel azok változását is. A vizsgálataikból kiderült, akik egészséges étrendet követtek, akár tíz évvel hosszabb élettartamra számíthattak – írja a Nature Food.

Például azoknál a 40 éves nőknél és férfiaknál, akik megváltoztatták az étkezési szokásaikat, és tartották magukat az Eatwell Guide-hoz (brit útmutató a helyes táplálkozáshoz), durván kilenc év volt a várható élettartam-növekedés.

De ennél is nagyobb volt az emelkedés, ha valaki végleg szakított a cukros üdítőitalokkal és a feldolgozott húsokkal, valamint teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségekben, gyümölcsökben és halban gazdag étrendet követett.

Azonban a kutatás csak az Egyesült Királyságban élőkre, és az ott elérhető étrendekre korlátozódott, így az eredmények nem húzhatók rá minden ország lakosságára. Például a jelentősen eltérő helyi élelmiszerek és életkörülmények miatt sem.


Ne hagyd ki!