A szakértők szerint így akár tíz évvel is meghosszabbítható az élettartam
Fotó: Shutterstock

Meghosszabbíthatja az életedet egy kis étrendi változtatás

Új kutatási eredmények mutatják, mennyire fontos a megfelelő táplálkozás. A vizsgálatok szerint akár tíz évvel is meghosszabbítható az ember élettartama, ha elhagy bizonyos ételeket, és azokat egészségesebbekre cseréli.


Ezekkel az ételekkel nyújtható meg az ember élettartama 

A norvég Bergeni Egyetem 2006-ban indította a közelmúltban záródó kutatását. Több mint 450 ezer brit élettartamát modellezték. Ehhez vizsgálták az étkezési szokásaikat, illetve idővel azok változását is. A vizsgálataikból kiderült, akik egészséges étrendet követtek, akár tíz évvel hosszabb élettartamra számíthattak – írja a Nature Food.

Például azoknál a 40 éves nőknél és férfiaknál, akik megváltoztatták az étkezési szokásaikat, és tartották magukat az Eatwell Guide-hoz (brit útmutató a helyes táplálkozáshoz), durván kilenc év volt a várható élettartam-növekedés. De ennél is nagyobb volt az emelkedés, ha valaki végleg szakított a cukros üdítőitalokkal és a feldolgozott húsokkal, valamint teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségekben, gyümölcsökben és halban gazdag étrendet követett.

Azonban a HVG megjegyzi, mivel a kutatás csak az Egyesült Királyságban élőkre, és az ott elérhető étrendekre korlátozódott, az eredmények nem húzhatók rá minden ország lakosságára. Például a jelentősen eltérő helyi élelmiszerek és életkörülmények miatt sem.

Bizonyos tüdőbetegségek ellen is hatékony lehet a mediterrán étrend

Egyébként a napokban derült ki, tüdőt érintő betegségekkel küzdőknek is segíthet egy speciális étrend. A Semmelweis Egyetem kutatói mintegy 45 ezer beteg adatainak a vizsgálata alapján állapították meg, hogy hatékony lehet a mediterrán diéta a dohányzással összefüggő krónikus obstruktív tüdőbetegségek (COPD) ellen. A tanulmányuk szerint az étrenddel emelhető a COPD-ben szenvedők életminősége, közérzete, sőt az élettartama is.

A tudósok öt év vizsgálatainak az eredményeként megállapították, a magas fehérje-, vitamin- és antioxidáns tartalmú friss gyümölcsökkel és zöldségekkel, valamint omega-3 zsírsavakban gazdag ételek fogyasztásával javítható a COPD-s betegek életminősége.

Ezzel szemben a nyugati étrendre jellemző telített zsírsavak bevitele (ezek például feldolgozott, tartósított húsipari termékekben lehetnek jelen) ronthatja a betegek helyzetét. Így a dohányzás felfüggesztése és a gyógyszeres kezelés mellett az étrend ilyen jellegű változtatása is hatékony lehet ezen tüdőbetegségek ellen.

A Semmelweis Egyetem szakemberei napi 400-2000 milligramm C-vitamin, 300–500 milligramm magnézium, 1200–1500 milligramm kalcium és 500-2000 milligramm ómega-3 zsírsav vagy heti kétszeri zsíros hal (például lazac, hering, makréla) fogyasztását javasolják.

Ne hagyd ki!