Tüdőbetegek tízezreinek adatai alapján állapította meg egy friss magyar kutatás, hogy igen hatékony lehet a mediterrán étrend egyes betegségek ellen. A hazai mellett külföldi vizsgálatok is bizonyították a speciális diéta előnyeit.
Bizonyos tüdőbetegségek ellen is hatékony lehet a mediterrán étrend
A Semmelweis Egyetem kutatói mintegy 45 ezer beteg adatainak a vizsgálata alapján állapították meg, hogy hatékony lehet a mediterrán diéta a dohányzással összefüggő krónikus obstruktív tüdőbetegségek (COPD) ellen. A tanulmányuk szerint az étrenddel emelhető a COPD-ben szenvedők életminősége, közérzete, sőt az élettartama is.
A tudósok öt év vizsgálatainak az eredményeként megállapították, a magas fehérje-, vitamin- és antioxidáns tartalmú friss gyümölcsökkel és zöldségekkel, valamint omega-3 zsírsavakban gazdag ételek fogyasztásával javítható a COPD-s betegek életminősége. Ezzel szemben a nyugati étrendre jellemző telített zsírsavak bevitele (ezek például feldolgozott, tartósított húsipari termékekben lehetnek jelen) ronthatja a betegek helyzetét. Így a dohányzás felfüggesztése és a gyógyszeres kezelés mellett az étrend ilyen jellegű megváltoztatása is hatékony lehet ezen tüdőbetegségek ellen.
A HVG megjegyzi, a Semmelweis Egyetem szakemberei napi 400-2000 milligramm C-vitamin, 300–500 milligramm magnézium, 1200–1500 milligramm kalcium és 500-2000 milligramm ómega-3 zsírsav vagy heti kétszeri zsíros hal (például lazac, hering, makréla) fogyasztását javasolják.
Nagyot lép az Egyesült Királyság a dohányzás visszaszorítása érdekében
Egyébként III. Károly király olvasta fel az Egyesült Királyság kormányának új, törvényalkotási és cselekvési tervezetének 21 pontja közül a 16 legfontosabbat a brit parlament felső kamarája, a Lordok Háza előtt a napokban. A dokumentumból egyebek mellett kiderült, fokozatosan be fogják tiltani a dohánytermékek értékesítését az országban.
Első körben büntetendő cselekménynek nyilvánítják a dohánytermékek eladását a 2009. január 1-jén, vagy azután születetteknek. Tehát jelenleg úgy tűnik, a most 14 évesek túlnyomó többsége, illetve a náluk fiatalabbak a későbbiekben sem vehetnek dohányt a szigetországban.
Nem dohányozhatnak a jövő norvég generációi sem
Korábban Európában Dánia tiltotta meg a dohánytermékek vásárlását a 2010 után születetteknek, illetve hasonlóra készül Norvégia is. A norvég egészségügyi miniszter, Ingvild Kjerkol egyik hosszútávú célja a dohányzásmentes társadalom létrehozása.
Üdvözli a kormány szándékát a helyi rákszövetség is. Viszont azt javasolták, tiltsák be az ízesített dohánytermékeket azoknál is, akik most legálisan juthatnak hozzá. A fogínyre helyezhető fogyasztási dohány, a snus ízesített változatai rendkívül népszerűek Norvégiában. Az értékesítésük tiltott például az Európai Unióban is, ami alól csak Svédország kivétel.
2004-ben szigorították jelentősen a dohányzást a skandináv országban. Például akkor tiltottak be a cigizést zárt helyeken. Részben ennek tulajdonítják, hogy az akkori 33 százalékos dohányosrészarány napjainkba 7 százalékra csökkent.