A napközbeni, délutáni falatok ugyanúgy fontosak a megfelelő tápanyagbevitel szempontjából a szervezetünknek, mint bármelyik másik étkezés. Íme néhány nassolnivaló, amelyek mind alkalmasak arra, hogy a vércukorszinted megemelése nélkül "bűnözhess" egy kicsit.
Egyes rágcsálnivalók aranyat érnek. Először is képesek rengeteg tápanyagot biztosítani és elfogyasztásukkal kielégíthetjük az adott napra vonatkozó táplálkozási szükségleteinket. Továbbá fenntarthatják az egészséges vércukorszintet, ami a cukorbetegek számára elengedhetetlen.
Ez is érdekes lehet: 2 élelmiszer a máj egészségéért
A Centers for Disease Control and Prevention, azaz a CDC Intézet kutatása szerint minden 10. emberből 1 cukorbeteg, és minden 3. személy prediabéteszben szenved, ami a 2-es típusú cukorbetegség későbbi kialakulásának kockázati tényezője. Továbbá a cukorbetegek kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek szívbetegségben.
Ha a megelőzés a cél, fogyasszunk rostokban gazdag ételeket, amelyek mindemellett rengeteg jótékony tápanyagot tartalmaznak: egyebek között antioxidánsokat, fehérjét, telítetlen zsírokat, vitaminokat, összetett szénhidrátokat.
"A magas oldható rosttartalmú ételek, bizonyítottan javítják a cukorbetegek glikémiás kontrollját"
- mondja Steph Magill, dietetikus.
Miben is található még sok rost, amit még cukorbetegként is érdemes fogyasztanod?
Fotó: Shutterstock
- chia puding
- popcorn
- aszalt szilva
- zab
- bogyós gyümölcsök
- diófélék
- alma
Mit kell még keresnünk egy vércukorbarát rágcsálnivalóban a roston kívül?
Ez is érdekes lehet: 3 hús, ami 40 felett is ajánlott lehet
- A fehérjéttartalmazó nassolnivalók nagyobb valószínűséggel szabályozzák az éhségérzetet
- A telítetlen zsírokat védőhatással lehetnek a szív egészségét jelző markerekre, például a koleszterinszintre.
- A fitonutrienseket, amik úgy működnek, mint az antioxidánsok. Egyrészt segítenek a gyulladások elhárításában és az immunrendszer egészségének fokozásában.
Összefoglalóan egy megszívlelendő tipp a szakértőktől:
"Végső soron a főétkezések közötti nassolások szükségessége több tényezőtől függ, egyebek között a saját egészségügyi kórtörténetünktől, attól, hogy kapunk-e inzulint, a fizikai aktivitási szintünktől és az étkezési szokásainktól."
Forrás: Magyar Mezőgazdaság, az Eatingwell írása alapján.