Az eddigi vizsgáltok szerint 48 órán belül újraindíthatják az inzulintermelést
Fotó: Shutterstock

Reményt adhat a cukorbetegeknek két gyógyszer

Friss kutatások alapján kettő, eredetileg rákos megbetegedések kezelésére engedélyezett gyógyszer hatására béta-sejtekhez hasonló funkciókat láthatnak el egyes, a hasnyálmirigyben lévő sejtek. Így azok inzulint is termelhetnek. Ez óriási előrelépés lehet a cukorbetegség kezelésében.


Két napon belül újraindíthatja az inzulintermelést a szervezetben két új gyógyszer

Kutatók két gyógyszerrel arra vettek rá a hasnyálmirigyben előforduló sejteket, hogy olyan béta-sejtek funkcióit utánzó sejteket hozzanak létre, amelyek az 1-es típusú diabéteszben szenvedőknél nem hatékonyak, vagy teljesen hiányoznak. Emiatt sem tárolni, sem termelni nem tudják a vércukorszint szabályozását segítő inzulint.

A Signal Transduction and Targeted Therapy folyóiratban publikált kutatás szerint ezekkel a készítményekkel akár az inzulininjekciók szükségessége is mérsékelhető a jövőben. Ráadásul mindössze 48 órás stimuláció után újraindulhat a rendszeres inzulintermelés.

Az említett két készítmény - a GSK126 és a Tazemetostat - használatát az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) már korábban jóváhagyta, azonban rákkezelésekhez szánták. Viszont az ausztráliai Baker Heart and Diabetes Institute csapata kimutatta, azok hatékonyak a cukorbetegség ellen is. Sőt, a páciensek korától függetlenül alkalmazhatók lehetnek.

De a HVG megjegyzi, a kutatások kezdeti fázisban vannak, és klinikai vizsgálatok is előttük állnak.

Tíz másodperc alatt kimutatja a cukorbetegséget egy applikáció

Egyébként a hagyományos, vérvétellel kezdődő, majd a minta labormunkájával folytatódó vizsgálatok helyett jóval egyszerűbb diagnosztizálást ígér a Kick Labs cég fejlesztése azoknak, akiknél felmerült a cukorbetegség gyanúja.

A Mayo Clinic Proceedings: Digital Health arról ír, a biotechnológiai vállalat olyan MI-n alapuló applikációt alkotott, amely egy tíz másodperces okostelefonos hangfelvételből nagy pontossággal megállapítja, fennáll-e a kettes típusú cukorbetegség a beszélőnél. A betegségben szenvedő nők 89, illetve a férfiak 86 százalékát tudja kiszűrni a rendszer. Ezzel szemben a jelenleg alkalmazott, hagyományos tesztek 85-92 százalékos pontosságúak.

A technológia alapját az adja, hogy a kutatások szerint a beszéd számos akusztikus jellemzője (például hangmagasság és intenzitás) közül néhány eltérő a cukorbetegeknél.

Ne hagyd ki!