A Kick Labs biotechnológiai vállalat hangelemző programja tíz másodperc alatt, vérvétel nélkül képes megmondani, ha a használója diabéteszes. A mesterséges intelligenciával (MI) működő program hangelemzés útján képes megállapítani a cukorbetegség tényét.
Tíz másodperc alatt kimutatja a cukorbetegséget egy applikáció
A hagyományos, vérvétellel kezdődő, majd a minta labormunkájával folytatódó vizsgálatok helyett jóval egyszerűbb diagnosztizálást ígér a Kick Labs cég fejlesztése azoknak, akiknél felmerült a cukorbetegség gyanúja.
A Mayo Clinic Proceedings: Digital Health arról ír, a biotechnológiai vállalat olyan MI-n alapuló applikációt alkotott, amely egy tíz másodperces okostelefonos hangfelvételből nagy pontossággal megállapítja, fennáll-e a kettes típusú cukorbetegség a beszélőnél. A betegségben szenvedő nők 89, illetve a férfiak 86 százalékát tudja kiszűrni a rendszer. Ezzel szemben a jelenleg alkalmazott, hagyományos tesztek 85-92 százalékos pontosságúak.
A HVG megjegyzi, a technológia alapját az adja, hogy a kutatások szerint a beszéd számos akusztikus jellemzője (például hangmagasság és intenzitás) közül néhány eltérő a cukorbetegeknél.
270 forintból készült egy megbízható vérnyomásmérő
Egyébként egy okostelefonhoz szerelendő, olcsó, mechanikus klipet is kifejlesztettek a közelmúltban. A Kaliforniai Egyetem tudósai elárulták, ha az ember a telefonhoz történő csatlakoztatása után rajta tartja az ujját a klipen, rövid időn belül megjelenik a vérnyomása értéke a mobiltelefon kijelzőjén. A klip elkészítése 0,8 dollárba (átszámítva 270 forintba) kerül 3D-nyomtatással, de tömeggyártással 10 centre (34 forintra) lehetne csökkenteni az árát.
Maga a klip egy 3D-nyomtatott mechanikus rendszer, amelyben nincsen elektronika. Tulajdonképpen a telefon kameraérzékelőjére és számításaira támaszkodik. Amikor a felhasználó rányomja az ujját a klipre, a vaku fénye megvilágítja az ujjbegyet, amit a kamera észlel. Az általa rögzített információ piros kör formájában jelenik mg a kapcsolódó okostelefonos alkalmazásban. Az app kétféle bemenetet dekódol: a piros kör méretét, amelyik mutatja, hogy mekkora nyomást fejt ki a felhasználó az ujja artériáiban, amikor megnyomja a klipet, valamint a kör fényerejét, amely a pulzushoz és az ujjbegyben lévő vér mennyiségéhez kapcsolódik. Az alkalmazás algoritmusai elemzik ezeket az értékeket, majd megjelenítik a vérnyomás értékét a kijelzőn
- idéztük a ZME Science magyarázatát.
A technológiának csak a prototípusa létezik, és egyetlen okostelefon-modellel működik. A kutatók most azon dolgoznak, hogy olyan eszközt készítsenek, amely bármilyen okostelefonhoz adaptálható.