Soroljuk, mely appok kapták a legfontosabb díjak
Fotó: Shutterstock

Itt a lista! Ezek voltak 2023 legjobb androidos alkalmazásai

Az elmúlt évekhez hasonlóan 2023 végén is számos kategóriában osztott ki díjat a Google a Play Store (azaz a Play Áruház) legjobb alkalmazásainak. Soroljuk, mely applikációk kapták a legfontosabb elismeréseket tavaly!


Díjazta a Play Áruház legjobb alkalmazásait a Google

2023-ban is díjazta a Google a Play Store-ja legjobb alkalmazásait. Azonban a tavalyi év végén minden eddiginél több kategóriákban hirdettek éllovasokat. Soroljuk közülük a legfontosabbakat:

Mindezek mellett díjat kapott például a Max: Stream HBO, TV & Movies, a WhatsApp Messenger és az Amazon Prime Video is. A győztesek teljes listáját itt találhatod.

Roppant veszélyes trójai vírus terjed

Egyébként újra terjed az androidos telefonokra rendkívül veszélyes trójai vírus, a SpyNote. A kártevő elsősorban banki adatokra utazik. A ZDNet cikke szerint, ez egy egyáltalán nem tipikus adathalász program. Úgynevezett smishing útján terjed, vagyis SMS-ben egy telepítőfájl letöltésére kérik a felhasználót. Ha valaki ezt megteszi, meg is fertőzi a mobilját.

Igaz, a program jogköröket kér különböző feladatok elvégzéséhez, aztán elrejtőzik a telefonon. Ezután hang- és videófelvételeket készít, naplózza a telefonérintéseket, így el tudja lopni a felhasználóneveket és a jelszavakat is például a banki alkalmazásokhoz. Emellett helyadatokhoz is hozzáfér.

Nem egyszerű tőle megszabadulni, hiszen csak a készülék teljes gyári visszaállításával lehetséges. Viszont hozzáteszik, egy egyszerű tanács megfogadásával elkerülhető a fertőzés: ne nyissunk meg ismeretlenektől SMS-ben, e-mailben kapott linkeket. Továbbá applikációkat csak jó értékelésűeket, a Play Áruházból, azon belül megbízható fejlesztőktől telepítsünk.

Más vírusos, androidos applikációkat is találtak

Az utóbbiak azért fontosak, mert például októberben is talált vírussal fertőzött appokat a Google Play Store-ban a Dr. Web csapata. Négy AdWare-játékot külön kiemeltek, melyek a telepítés után úgy rejtőznek el, hogy az ikonjukat vagy a Google Chrome-éra cserélik, vagy teljesen átlátszóra. Így akarják elhitetni, hogy a program végül fel sem került az androidos készülékre. Azonban a Bleeping Computer szerint a háttérben folyamatosan fut, és hirdetéseket jelenít meg véletlenszerűen a mobilon. Ezen alkalmazások listája:

  • Super Skibydi Killer – 1 000 000 letöltés
  • Agent Shooter – 500 000 letöltés
  • Rainbow Stretch – 50 000 letöltés
  • Rubber Punch 3D – 500 000 letöltés

Emellett olyan FakeApp applikációkat is találtak, melyek adathalász oldalakra irányítják az áldozataikat. Továbbá olyan is akadt, amely a Google Play irányelveit megsértve kétes online kaszinó- és fogadóoldalakat tölt be. Ezeket az alkalmazásokat is soroljuk:

  • Eternal Maze (Yana Pospyelova) – 50 000 letöltés
  • Jungle Jewels (Vaibhav Wable) – 10 000 letöltés
  • Stellar Secrets (Pepperstocks) – 10 000 letöltés
  • Fire Fruits (Sandr Sevill) – 10 000 letöltés
  • Cowboy's Frontier (Precipice Game Studios) – 10 000 letöltés
  • Enchanted Elixir (Acomadyi) – 10 000 letöltés

A felsorolt applikációkat a Google mostanra eltávolította az Áruházból. Viszont akik korábban letöltötték ezeket, azoknak érdemes minél előbb törölniük a programokat.

Ne hagyd ki!