Több helyen a szobaárak felszámolása mellett változatos módszerekkel próbálnak a vendégeiktől extra bevételekhez jutni a hazai szállásadók. Ilyen kötelező költségelemek lehetnek például a fizetős parkolás, az energiahozzájárulási-díj, vagy a kötelező minibárdíj.
Rejtett költségek merülhetnek fel szállásfoglalásnál
Az utóbbi időszak toronymagas inflációja hatással volt a magyarországi szálláshely-szolgáltatókra is. Az ő költségeik is elszálltak, ezért kénytelenek voltak árakat emelni. Azonban számos szállásadónak át kellett volna lépnie azt az árszintet, ami felett a vendégforgalom jelentős visszaesésével lehet kalkulálni. Emiatt több helyen kevésbé látványosan drágítottak.
A Portfolio példaként említett egy balatonszemesi wellness hotelt, amelynek a hirdetésében feltűntetett 21500 forint/éj/fő szobaár nem fedi a valós költségeket. Például kiderül, hogy ott legalább két éjszakára kell szobát foglalni. Emellett felszámolnak energiaköltség-hozzájárulást is (fűtési szezonban 3270 Ft/fő/éjszaka) és kötelező minibárhasználati díjat (1850 forint), valamint a zárt, kamerával megfigyelt parkolójukban a parkolás 1270 forint/éj.
Valószínűleg nehezen értelmezhető a vendég számára, hogy a fűtésre és hűtésre plusz pénzt kérnek el. Nem attraktív, inkább felbosszantja a vendéget. A "szoba tartozéka" a fűtés. Mindenkinek magánügye, hogy a marketing szempontjából hogyan vezeti fel a szolgáltatási árait, de nem tudom elképzelni, hogy mostantól a szállodák fapados légitársaságként működve mindenért pénzt kérnek. Akkor már sokkal életszerűbb, ha a wellness extra szolgáltatásaiért kérnek plusz összeget, vagy a parkolásértékesítési stratégiáját vizsgálják felül. Az ilyen árazási kezdeményezések nagyon marginálisak
– nyilatkozta Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a portálnak.
Díjazták a legjobb magyarországi hoteleket is
Egyébként külön fejezetben foglalkozzott az Audi-Dining Guide Top 100 Étteremkalauza a magyarországi ötcsillagos hotelekkel a nyáron. Top10-es ranglistát is állítottak az általuk tesztelt luxusszállodákból a Dining Guide 2023-as kiadványban.
A kalauz készítői összesen 25 ötcsillagos szállodát vizsgáltak hazánkban. A mezőnyből a 111 szobás és 19 lakosztályos Matild Palace, a Luxury Collection Hotel, Budapest végzett az élen, így megkapta náluk az Év Luxusszállodája Díjat.
A második helyre a Luxury 5 Stars szállodalánc budapesti egysége, a 160 szobás és 19 lakosztályos Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest került. A luxusszállodai toplista harmadik helyén pedig a Ritz Carlton Budapest végzett.
Az Audi-Dining Guide ötcsillagos szállodai toplistája:
- Matild Palace, a Luxury Collection Hotel, Budapest
- Four Seasons Hotel Gresham Palace, Budapest
- The Ritz Carlton, Budapest
- Kempinski Hotel Corvinus, Budapest
- Párisi Udvar Hotel Budapest – The Unbound Collection by Hyatt, Budapest
- Mövenpick BalaLand Resort Lake Balaton, Szántód
- Verno House, Budapest
- LUA Resort, Balatonfüred
- Avalon Resort & Spa, Miskolc
- Botaniq Turai Kastély Small Luxury Hotel, Tura