Magyarországi lakhatási krízisről számol be a közleményében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). Több javaslattal is előállt a szervezet a helyzet kezelésére, például a lakáscélú hitelek öt százalékos kamatsapkájával.
Európai a lakásprobléma, de vannak magyar sajátosságai
Az ÉVOSZ közleménye szerint Magyarországot is elérte az európai lakhatási krízis, azonban vannak helyi sajátosságai.
Gyorsan romlik a lakásvagyon műszaki állaga, a tulajdonosok viszont nem költenek megfelelően a felújításra. A növekvő új lakásszám ellenére sem épül elegendő új lakás, az elkészültek többségét pedig nem rászorulók veszik meg, hanem befektetők. Problémát jelent az is, hogy a lakossági lakásépítéseknél és lakóingatlan-felújításoknál a legnagyobb arányú a fekete foglalkoztatás. Ez rontja a tisztességes vállalkozók versenyhelyzetét, és kockázatot hordoz a megrendelő és kivitelező számára is. Nehezíti továbbá a szektor helyzetét a kiugróan magas infláció is, azon belül az építőanyagok nem várt mértékű drágulása.
Megoldásokat javasol az ÉVOSZ
A szakszövetség lehetséges megoldásokkal is előállt a helyzet javítására. A javaslataikat pontokba szedtük:
- Határozatlan időre hosszabbítsák meg a 2022 végéig tartó lakásfelújítási támogatást.
- Az új építéseknél az öt százalékos áfát határidők nélkül lehessen érvényesíteni.
- Minden épületfelújítási támogatást és pályázatot magasabb épületenergetikai követelményekkel alakítsanak ki.
- Vezessék be a lakáscélú hitelek öt százalékos kamatsapkáját (szigorú energetikai elvárások mentén).
- Rendezett költségvetéssel működő vállalkozásoknál a munkaadó adhasson a munkavállalójának egy alkalommal adó- és járulékmentesen új építésű lakásnál maximum nyolcmillió forint munkáltatói hitelt/vissza nem térítendő támogatást, felújításnál pedig maximum négymillió forint összeget szintén adó- és járulékmentesen.
- El kell indítani egy hosszú távú „Panelprogram”-ot, ami megoldást kínál egyebek mellett a felújításhoz szükséges finanszírozásra és az átmeneti lakhatásra a felújítás idejére.
- Szabályozzák újra, modernizálják a jogállását a lakásszövetkezeteknek és a társasházi tulajdonosi közösségek működésének.
- Öt éves építményadó-mentességet javasolnak az új építésű lakóingatlanokra.
- Iparosított lakásépítési és felújítási technológiák kifejlesztésére és gyártására újabb innovációs pályázat kiírását szorgalmazzák.
- Végezetül javasolják a lakossági megrendelőknek az elvégzendő feladatokra vonatkozó írásos megállapodás, a vállalkozókkal való szerződés megkötését.