Önkiszolgáló kassza piaca
A magyar Penny követi a Spar, a Tesco és az Auchan példáját

Kell még pénztáros? Terjednek az önkiszolgáló kasszák

Tíz százalékos éves növekedés várható az önkiszolgáló kasszáknál a világban a következő tíz évben. Emellett érkeznek a teljesen automatizált kioszkok a régióban is. Vajon tényleg megkönnyíti a lopást az önkiszolgálás? Szükség lesz még pénztárosokra?


Jelenleg 5-6 ezer önkiszolgáló kassza működik Magyarországon és egyre több telepítsére van igény - nyilatkozta a Portfoliónak Bessenyei Attila, az önkiszolgáló kasszákat fejlesztő Laurel Kft. ügyvezetője.

Úgy látja, hogy az önkiszolgáló kassza 15-20 termékig kényelmes, afölött kevésbé. Két oka van, hogy a Nyugathoz képest fáziskéséssel érkezett meg Magyarországra: a korábban olcsó és könnyen elérhető élőmunka drága lett, munkaerőhiány alakult ki, a másik pedig a technológia árának csökkenése.

“Egy önkiszolgáló kassza bekerülési költsége konfigurációtól függően 3-7 millió forint körül lehet. Fontos kérdés még, hogy mérleges-e a berendezés vagy sem, mekkora a pakolótér, milyen vázat szeretnénk köré stb.” - mondta, hozzátéve, a telepítési költségének a felét elviszi, ha fel kell ismernie a készpénzt. Ez pedig valamilyen szinten nélkülözhetetlen, vidéken különösen magas a készpénzhasználók aránya.

Az alkoholvásárlás jóváhagyása a leggyakoribb probléma

Jelenleg az önkiszolgáló kasszás vásárlások 15-20 százalékához kell kezelő segítsége, de ennek mintegy a fele az alkoholvásárlással és az ehhez kapcsolódó jóváhagyással függ össze. Kisebb arányban szokott gond lenni a különböző fizetési módokkal, elakadó vagy koszos bankjegyekkel, illetve a kontrollmérlegekkel.

"Ha összevetjük azoknak a boltoknak az áruhiány-adatait ahol önkiszolgáló kasszák működnek, azokéval ahol nem, nincs lényeges különbség" - mondta Bessenyei Attila.A legtöbb tolvaj még mindig az eladótérben próbálkozik hagyományosnak nevezhető módon, vagyis hogy eldugnak egy-egy terméket a ruhájukban.

Megszűnhet a kasszás munkakör? A cégvezető elmondta, hogy a kasszázás a bolti munkáknak nagyjából 30-40 százalékát teszi ki mind idejét, mind erőforrását tekintve. A többi az árufeltöltés vagy a takarítás, tehát teljesen kiváltani az emberi tényezőt még nem lehet. Nagy forgalmú időszakban pedig továbbra is szükség van élőerős kasszára vagy felügyelőre.

London pénztár nélküli boltot nyitott az Aldi

Korábban írtunk arról, hogy Londonban nyitotta meg az első, pénztár nélküli üzletét az Aldi. A vendégeknek az üzlethelység használata előtt le kell tölteniük az Aldi Shop&Go alkalmazását. Azon kell regisztrálniuk, illetve meg kell csinálniuk a fizetési beállításokat, illetve a személyi azonosítást. Ezután az üzletben akár alkoholt is vásárolhatnak. A vásárlói korhatár betartásáért, valamint az egyéb ellenőrzésekért egy mesterséges intelligenciával erősített arcfelismerő és kormeghatározó kamerarendszer felel. A boltban alkalmazott technológia a kamerák segítségével felismeri a látogatók által elrakott árukat is. A vásárlók távozásakor pedig automatikusan kiállítja nekik a számlát, amit az appon kapnak meg.

Ne hagyd ki!