Cink-levegő akkumulátor működő prototípusát sikerült megalkotniuk a Debreceni Egyetem tudósainak. A meglehetősen olcsó és újrahasznosítható aksi akár a lítium-akkumulátorok kiváltója is lehet.
Úttörő debreceni fejlesztés az akkumulátor-technológiában
A Debreceni Egyetem alkalmazott kémiai tanszékének a szakemberei úgy látják, a napjainkban elterjedt lítium-akkumulátoroknak jócskán behatárolt a fejlődésük és az elérhető kapacitásuk, valamint meglehetősen körülményes az újrahasznosításuk is. Emiatt évek óta kutatják a megújuló energia tárolásának alternatív lehetőségeit, valamint hogyan lehetne kiváltani a lítiumot más anyagokkal ezen technológiákban.
A mi fejlesztésünk cinkanódot alkalmaz. A cink-levegő akkumulátorok ennek is egy különleges válfajai, hiszen amellett, hogy cink az anódunk, a katódfolyamatnál a levegőből nyerünk oxigént. (…) A rendszer másik előnye, hogy nagy elméleti kapacitással rendelkezik, mindezek alapján ez a lítium-alapú akkumulátorok egyik legígéretesebb alternatívája
- közölte Nagy Tibor, a kutatást végző tanszék docense az MTI-vel.
Hozzátette, a megoldásaikat a gyakorlatban is tesztelték. Készítettek egy olyan cink-levegő rendszeren alapuló akkumulátor-prototípust, amely alkalmas elektromos energia tárolására. Az aksijuk mellett szól például, hogy egyszerű, stabil a működése, nem tartalmaz nehézfémeket, olcsón előállítható és könnyen újrahasznosítható. A következő lépes az akku teljesítményének a növelése lesz, a pozitív tulajdonságai megtartása mellett.
Lítiumot nyerne ki vízből a Mol Magyarországon
Egyébként lítiumtermelési próbaprojektet indított a Mol Pusztaföldvárnál Békés vármegyében. A település egyes vizeiben olyan nagy a lítium koncentrációja, hogy érdemes megpróbálni kinyerni belőle az alkálifémet.
A szénhidrogén-kitermelés során a felszínre hozott vizet hasznosítjuk majd. A lítium az energiaátmenet kritikus fontosságú alapanyaga, amelyet számos más felhasználási terület mellett az akkumulátorgyártásban használnak
- idéztük Schubert Archibaldot, a Mol kutatás-termelési igazgatóját néhány napja.
Miután a lítiumot kinyerték a meglévő kutakból kitermelt olajkísérő vízből, vissza fogják a vizet sajtolni a mélybe. Így a Mol fenntarthatóbban fog működni a helyszínen, mint korábban.
A Mol által tesztelni kívánt, jelenlegi legmodernebb technológia a leginkább környezetbarát megoldás: kíméletesen, körforgatással hasznosítja az olajtermeléshez egyébként is kibányászott föld alatti vizet és megkíméli a termőföldeket
- tette hozzá a kutatás-termelési igazgató.
Azonban a hazai lítiumtermelés körül egyelőre sok a kérdőjel. Egyrészt nagyon hullámzó az alkálifém világpiaci ára, valamint nem tudni egészen pontosan, mekkora mennyiségben és minőségben tudják kinyerni a fémet a vízből.