Ugyan az idei turistaszezon csak a következő napokban kezdődik, jól látszik, hogy nagyon elszálltak az árak a romániai tengerparton. Persze ennek a románok cseppet sem örülnek.
Megdrágult a romániai, tengerpari nyaralás
Egyelőre nem indult el a turisták idei áradata a romániai tengerpartra, azonban számos üzlet már kinyitott a Fekete-tenger partján az üdülőövezetekben. Így az Adevarul szerint jól látható, hogy jópár termék ára elszállt tavalyhoz képest. Van, amelyik árszintje a duplájára emlekedett.
Nagyon kevesen vannak az üdülőhelyen. Szerintem sokan a tengerparton dolgoznak azok közül, akiket látunk. A nagyobb boltokban, de a tengerparti kicsikben is nagyon magasak az árak. A fényvédő krémek nagyon drágák. 60 lejért (1 lej 77,23 forint – a szerk.) vettem otthon egy krémet, és itt 134-be kerül ugyanez – több mint a duplája. A gyümölcslevek, a víz, minden rendkívül drága. Az elmúlt években sem voltak alacsonyak az árak, de most úgy tűnik, hogy magasabbak, mint valaha
- idéz egy Mamaián nyaraló turistát, Bogdan Rusut a Vg.
Azonban úgy tűnik, nemcsak a tengerparti bódékban szálltak el az árak. Az üdülőket a szupermarketek árszintje is meglepte.
Egy doboz gyümölcslevet 8 vagy 9 lejért lehet venni, míg otthon, bármelyik boltban körülbelül 5-ért. Bolti árakról beszélünk, nem éttermiről. Egy kétliteres víz litere majdnem 10 lej, normál esetben ennek 5 lejnek kellene lennie. Az árak magasak, már nem lehet azt mondani, hogy elmész a tengerre és bevásárolsz a boltban. Ugyanez a helyzet a sörrel vagy a borral. Az általában legfeljebb 6 lejbe kerülő sört 8 vagy 9 lejért árulják Mamaiában. A bor a fajtájától függően dupla annyiba kerül itt
- tette hozzá a férfi.
Ez a három ország a külföldre utazó magyarok kedvence
Egyébként a hosszú hétvégékén jellemzően egy-egy várost látogatnak meg az utasbiztosítással külföldre utazók magyarok. Például tavaly pünkösdkor átlagosan 5 napra kötöttek biztosítást 8800 forintért - derül ki a Netrisk összeállításából. Az első negyedévben a megkötött utasbiztosítások átlagdíja 9 százalékkal nőtt éves szinten.
Tavaly pünkösdkor az olaszországi, ausztriai és németországi városok voltak a legnépszerűbbek. A külföldre látogatók átlagosan 5 napra kötöttek utasbiztosítást fejenként 8800 forintért. Az utasok kevesebb mint fele, 47 százaléka autóval, 39 százalékuk pedig repülővel utazott külföldre.
A teljes tavalyi évet nézve viszont nem a városlátogatások, hanem a tengerparti pihenés volt a legnépszerűbb utazási cél. A legtöbben horvátországi utazásra kötöttek biztosítást, az országok sorrendjében Ausztria a második, Olaszország pedig a harmadik. Tavaly átlagosan 7 napra szóltak a Netrisknél kötött utasbiztosítások, a szerződések átlagdíja pedig 10 ezer forint volt.
Akár a tavaly pünkösdi, akár a teljes évre vonatkozó számokból is jól látható, hogy naponta kevesebb mint 2 ezer forintból kijön az utasbiztosítás, amely komoly védelmet nyújt egy esetleges külföldi baleset, kórházi kezelés, esetleg lopás esetén is. A jól megválasztott biztosítással akár milliós kiadásról is megkímélhetjük magunkat
- mondta Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója.
A szakember szerint még az 1-2 napos rövid városlátogatások esetén is érdemes megkötni egy utasbiztosítást. Az ilyen rövid utaknál sokan a bankkártyájukhoz tartozó utasbiztosításokban bíznak, ám ezeknél a szolgáltatási paletta gyakran korlátozott, nem nyújt megfelelő segítséget, ha nagyobb baj történik.
A Netrisk idei adataiból az látszik, hogy az első negyedévben az egy évvel korábbinál 13 százalékkal több, 72 ezer utasbiztosítási szerződést kötöttek az ügyfelek. Az átlagdíj 10 500 forintot tett ki ebben az évben, ami 9 százalékos növekedésnek felel meg az előző év azonos időszakára vonatkozó 9600 forinthoz viszonyítva.