Lejjebb vitte számos videókártyája árát az Nvidia és az AMD. Sőt, új modellekkel is megjelentek a piacon. Ráadásul az Nvidia története talán legsikeresebb korszakát éli.
Videókártyák árát csökkentette az AMD és az Nvidia
Miután a SUPER videókártyák megjelentek a piacon januárba, jónéhány régebbi kártyája árát csökkentette az AMD. Sőt, február végén hasonlót lépett az Nvidia is – szúrták ki a WePC.
Az árcsökkenés máris visszaköszön jónéhány, elsősorban amerikai üzlet kínálatában, azonban Európában is átalakulhatnak az árcédulák. Emiatt néhány webshopban az a furcsa helyzet állt elő, hogy olcsóbbak lettek egyes 16 GB-os 4060 Ti modellek, mint a 8 GB-os változatok.
A Leet hozzáteszi, az elmúlt napokban az AMD-nél a 7700 XT-t is elére az árcsökkentési hullám.
Már nem a Tesla értékpapírjai a legforgalmasabbak a Wall Streeten
Egyébként az Nvidia részvényei lettek a legforgalmasabbak a Wall Streeten az utóbbi hetekben, megelőzve a Teslát. Egyúttal a chipgyártó vált az Egyesül Államok harmadik legértékesebb vállalatává, miután az értékpapírjainak az értéke több mint hatszorozódott 2022 októberének közepe óta. A papírjai csak az idén nagyjából 45 százalékos pluszban vannak.
Az Nvidia részvényei körülbelül 30 millió dollárért cseréltek gazdát 30 nap alatt az előző hetekben. Ezalatt a második legforgalmasabb Tesla értékpapírjaiból 22 milliárdért vásároltak. Egyébként Elon Must cége ebben a forgalmi mutatóban 2020 óta állt a lista élén.
Azonban az elemzők arra figyelmeztetnek, ekkora emelkedés után jelentős kockázata van annak, hogy amennyiben a vállalat nem hozza a várt eredményeket, elfogyhat a részvénypiaci lendülete. Így profitrealizálás kezdődhet.
Mindent visz az Nvidia a MI-megoldások hardverpiacán
Az Nvidia néhány hónap alatt tett szert óriási dominanciára az MI-célú hardvermegoldások piacán. Emiatt szinte elzárták a befektetők a szegmens egyéb startupjai elől a pénzcsapokat, hiszen azok támogatása egyre rizikósabbnak minősül a Santa Clara-i cég árnyékában - nyilatkozta egy elemző a Reutersnek korábban.
A támogatások visszaesését jól szemlélteti, hogy amíg 2022 első három negyedévében a chipfejlesztésben érdekelt startupok nagyjából 1,8 milliárd dollár támogatáshoz jutottak, addig tavaly ugyanebben az időszakban 881 millióhoz a publikus statisztikák szerint. Persze a visszaeséshez némileg hozzájárulhattak a globális gazdasági nehézségek is.
Ezeket a statisztikákat alátámasztja a PitchBook értékelése, amely rávilágít, hogy amíg két éve szép számmal előfordultak 200-300 millió dolláros angyalbefektetések is az MI-célú hardvermegoldásokat fejlesztő startupoknál, mostanság egy átlagos tőkeinjekció jó, ha eléri a 100 milliót a szegmensben.
Azonban ez a trend közel sem jellemző a feltörekvő szoftverfejlesztő cégeknél, amelyek igencsak vonzzák a tőkét.