Szinte monopol helyzetbe került az Nvidia a mesterséges intelligenciás (MI) megoldásoknak gyártott, nagy számítási kapacitású célprocesszorok piacán. Emiatt manapság gyakorlatilag lehetetlen új szereplőként megjelenni a piac kínálati oldalán. Így a befektetők is egyre jobban ódzkodnak a kaliforniai cég riválisainak a támogatásától.
Mindent visz az Nvidia a MI-megoldások hardverpiacán
Az Nvidia néhány hónap alatt tett szert óriási dominanciára az MI-célú hardvermegoldások piacán. Emiatt szinte elzárták a befektetők a szegmens egyéb startupjai elől a pénzcsapokat, hiszen azok támogatása egyre rizikósabbnak minősül a Santa Clara-i cég árnyékában - nyilatkozta egy elemző a Reutersnek.
A támogatások visszaesését jól szemlélteti, hogy amíg 2022 első három negyedévében a chipfejlesztésben érdekelt startupok nagyjából 1,8 milliárd dollár támogatáshoz jutottak, addig idén ugyanebben az időszakban 881 millióhoz a publikus statisztikák szerint. Persze a visszaeséshez némileg hozzájárulhattak a globális gazdasági nehézségek is.
A hwsw megjegyzi, ezeket a statisztikákat alátámasztja a PitchBook értékelése, amely rávilágít, hogy amíg két éve szép számmal előfordultak 200-300 millió dolláros angyalbefektetések is az MI-célú hardvermegoldásokat fejlesztő startupoknál, mostanság egy átlagos tőkeinjekció jó ha eléri a 100 milliót a szegmensben. Azonban ez a trend közel sem jellemző a feltörekvő szoftverfejlesztő cégekre, amelyek igencsak vonzzák a tőkét.
Az MI-forradalom a Dell szekerét is tolja
Egyébként rekordszintre ugrott a Dell tőzsdei értéke. A papírjai 68-70 dollár környékén mozogtak a napokban, ami nagyjából 70 százalékos növekedés jelent csak az idén. Ez annak fényében különösen meglepő lehet, hogy szenved a PC-k piaca, aminek az egyik legnagyobb szereplője a texasi vállalat. A társaság forgalma éves szinten 13 százalékkal durván 22,9 milliárd dollárra zuhant, a nettó nyeresége pedig 34 százalékos esés után nagyjából egymilliárd dollárra csökkent.
A gyenge mutatók ellenére a tőzsdei növekedésük azzal magyarázható, hogy az MI-specifikus termékeik keresletének erősödésére hivatkozta a cég a 2024-es üzleti évre 89,5 és 91,5 milliárd dollár árbevétellel kalkulál. Igaz, ez is 12 százalékos éves visszaesést jelent, viszont lényegesen jobb érték, mint a menedzsment korábbi prognózisában szereplő mínusz 15 százalék.
Ugyan a Dell nem számít elsődleges MI-megoldásszállítónak, mint az utóbbi idők sikercége az Nvidia, azonban a kilátásaikat jelentősen javítja, hogy a szervereket és vállalati tárolókat tartalmazó infrastruktúra-megoldásokat szállító részlegük árbevételének több mint 20 százalékát az MI-t támogató szervermegoldások adták a második üzleti negyedévben.
Meghökkentő okból lassulhat a mesterséges intelligencia terjedése
A Microsoft az augusztusi éves jelentésében pedig kiemeli, mindenhol törekednek az adatközpontjaik szerverkapacitásának növelésére, különösen a mesterséges intelligencián alapuló technológiák terjedése miatt. Itt felhívják a figyelmet a modernebb GPU-k, azaz a grafikus feldolgozó egységek fontosságra, amelyek a videókártyák, illetve a grafikus vezérlők központi egységei.
Jelenleg ez a hardver a legnagyobb gátja az MI-n alapuló megoldások gyors térhódításának, hiszen jelentős hiány alakult ki belőlük a világpiacon. Akkorát nőtt rájuk az igény a ChatGPT és az ahhoz hasonló programok alkalmazása miatt, hogy hiába használják ki a maximális gyártási kapacitásaikat a hagyományos gyártók, nem tudják tartani a tempót a kereslettel.
Óriási szívóhatás érvényesül a piacon, ahol senki sem számolt ilyen óriási kereslettel. Nem hiszem, hogy a chipgyártók készen álltak volna ilyen rohamra
- mondta Raj Joshit, a Moody’s befektetői szolgálatának igazgatóhelyettese.
Az Nvidia még májusban közölte, felpörgeti a modern GPU chipek gyártását, azonban ez sem lesz elég az igények kielégítéséhez. A legnagyobb riválisuk, az AMD pedig elmondta, csak az év végén tudja kezdeni az olyan egységek készítését, amelyek versenyképesek lesznek az Nvidia technológiájával szemben.