Jelentős emelkedés várható a toalettpapírok árában az akadozó ellátási lánc és a dráguló alapanyagok miatt-írja a Business Insider.
Soha nem látott mértékben drágult a cellulóz (ebből készül a WC-papír). A tonnánként ár hat hónap alatt ugrott 180 ezer forintról 270 ezer forintra.
Az áremelkedés hátterében a világszintű beszállítói késések és Kína áll. Utóbbi nagyjából kilábalt a krízisből, és mint a „világ legnagyobb fatermék-vásárlója", be is gyújtotta a rakétákat. Hiány van, az árak pedig ezt követve nőnek.
Érződik a hatása
A NielsenIQ adatai alapján 1 évben 15,6 százalékkal drágultak a toalettpapírok. A nyersanyag-árak ilyen mértékű növekedését már nem bírják a vállalatok, így a veszteség elkerülése érdekében kénytelenek a vásárlókra terhelni a többletköltségeket. A főleg egészségügyi papírtermékekkel, sebészeti és orvosi műszerek gyártásával foglalkozó Kimberly-Clark már jelezte is a változást, júniustól akár duplájára nőhetnek a termékeik árai.
Magyarország sem marad ki
A KSH márciusi adatai szerint a fogyasztói árak márciusban 3,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly. Ez azt jelenti, hogy 12 hónap alatt, 2020. márciushoz viszonyítva:
Az élelmiszerek ára itthon 2,7, ezen belül:
- az étolajé 21,3,
- a liszté 8,2,
- a cukoré 7,6,
- a rizsé 6,8,
- a munkahelyi étkezésé 6,6,
- a tojásé 6,4,
- a friss zöldségé 18,1, százalékkal emelkedett.
A világpiacon
- a kukorica 96,
- a gabona 50,
- a pamut 54,
- a faanyagok 265 százalékkal drágultak egy év alatt.
A napokban megírtuk, hogy a hazai üzletláncoknál vihar előtti csend tapasztalható, a beharangozott áremelés egyelőre nem következett be.