Több tízezer magyar mikrovállalkozás számára válhat elérhetővé a kedvezményes áramár, ami jelentős mértékben javíthatja gazdasági helyzetüket – jelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter. Az intézkedés célja a kisvállalkozások versenyképességének növelése.
A kormány döntése szerint a mikrovállalkozások az áramvásárlási szerződésük lejártát követően beléphetnek az egyetemes szolgáltatásba, amely kedvezményes áramárat kínál. Ez az intézkedés különösen fontos a magyar gazdaság szempontjából, hiszen a közel 860 ezer mikrovállalkozás a versenyszféra foglalkoztatottjainak 40%-ának ad munkát - számol be a Portfolio.
Hosszú távú hatások a versenyképességre
Jelenleg mintegy 120 ezer mikrovállalkozás tartozik a kedvezményes áramárat kínáló egyetemes szolgáltatási körbe, mivel éves fogyasztásuk nem haladja meg a 4606 kWh-t. Emellett további 400 ezer olyan vállalkozás is létezik, amely lakossági rezsivédett áron vásárol áramot, ilyenek például a fodrászüzletként működő lakások. Az új szabályozás lehetőséget biztosíthat arra, hogy ezek közül akár 340 ezer mikrovállalkozás is csatlakozhasson az egyetemes szolgáltatáshoz 2025-től vagy 2026-tól, ha szerződésük lejár.
A lehetőség ellenére a gyakorlatban sok mikrovállalkozás nem tud majd élni a kedvezményes áramár kínálta előnnyel. Ennek oka, hogy jelentős részük nem közvetlenül az egyetemes szolgáltatóval áll szerződéses kapcsolatban, hanem piaci energiakereskedővel, például bevásárlóközpontokban működő üzletek esetében. Ez technikai akadályt jelenthet a belépésre.
Az energiaügyi miniszter szerint azonban a kezdeményezés így is jelentős számú mikrovállalkozás számára hozhat érdemi költségcsökkentést. Az érintett vállalkozások közül sokan a rezsikiadások csökkenésének köszönhetően javíthatják versenyképességüket, ami hosszú távon a gazdaság egészére is kedvező hatással lehet.
Kilőtt az áram tőzsdei ára
November elején brutálisan nőtt a villamos energia tőzsdei ára, két nap alatt háromszoros volt a növekedés. November 10-én még 10,4 euró volt 100 kWh ára. November 12-re ez az összeg 30,6 euróra emelkedett, ami akkor a legmagasabb érték volt Európában. Hogy mi ennek az oka? Nos, a ködös időjárás jelentősen csökkenti a naperőművek teljesítményét, így ezek nem tudnak elegendő energiát termelni. A hazai energiatermelés is akadozik: a mátrai, a gönyűi, a sajószögedi erőművekben karbantartások zajlanak. Eközben a balkáni vízerőművek is korlátozottan működnek az aszály miatt.