Brutálisan kilőtt az áramár
Shutterstock

Brutálisan kilőtt az áram ára, de mi az oka?

A villamos energia tőzsdei ára két nap alatt háromszorosára nőtt. November 10-én még 10,4 euró volt 100 kWh ára. November 12-re ez az összeg 30,6 euróra emelkedett, ami a legmagasabb érték Európában. Miért?


A helyzetre a Válasz Online egy Facebook-posztja hívta fel a figyelmet, amely szerint hétfő óta hazánkban a legdrágább az áram egész Európában.

Itt vannak az okok

A Index cikkében sorra vette az okokat:

- A ködös időjárás jelentősen csökkenti a naperőművek teljesítményét, így ezek nem tudnak elegendő energiát termelni.
- A hazai energiatermelés is akadozik: a mátrai, a gönyűi, a sajószögedi erőművekben karbantartások zajlanak.
- A balkáni vízerőművek is korlátozottan működnek az aszály miatt.

A rendszer stabilizálásához szélerőművekkel lehetne hozzájárulni, de a kormány 2010 óta nem engedélyezte új szélerőművek építését. Az időjárásfüggő termelés azonban azt eredményezi, hogy a napos időszakokban túlkínálat alakul ki, míg borús időben jelentős importra szorul az ország, ami árfelhajtó hatással jár.

A hírportálnak korábban Turai József energetikai szakértő azt nyilatkozta, „hiába vagyunk tömve napelemes rendszerekkel, úgynevezett konvencionális (azaz fosszilis) kapacitáshiány van, ha nincsenek nagy erőművek a rendszerben. Nagy zsinórtermelésű erőmű kellene, ami azonnal tudna a hálózatra adni akár négy-ötszáz megawattot is, amikor mindenki egyszerre kapcsolja be a klímát, vagy éppen a balkáni régió »húzná magával« Magyarországot egy áramszünet felé”.

Ne hagyd ki!