A háztartások fogyasztási kiadásainak (HFCE) árszintjében - ezt a piaci áron vásárolt termékek és szolgáltatások alapján számolják - Magyarország az EU-átlag 76%-án áll, Lengyelországban 66%-os, Romániában 60%-os a mutató - írja a Portfolio.
A friss adatok arra is rávilágítanak, hogy az élelmiszer az a termékkör, ahol a magyar árszint először utolérte az EU-átlagot. A 2023-as állapot szerint ugyanis az élelmiszer-árszínvonal az uniós szint 100,9% százaléka. A leginkább az olajok, zsírok relatív drágasága szembeötlő (EU átlag 122%-a), de drága a tej,sajt,tojás termékkör (118%) és a pékáru (104%) is. Ehhez képest a hús viszonylag olcsó (81%), de a román, lengyel árakhoz viszonyítva ez is drága.
A világrekord áfa is drágít
A portál elemzése szerint az élelmiszer esetében a nagy áfa-terhelést és az élelmiszeripar alacsony hatékonyságát sejthetjük a háttérben, a kommunikáció drágasága mögött a gyenge árverseny állhat, a lakhatásnál pedig a magas bérleti díjak állhatnak a háttérben.
Inkább a lengyel árszint alacsony?
A portál következtetése szerint a magas élelmiszerárak és az elmúlt évek gyors árfelzárkózása ellenére a magyar árszint összességében egyáltalán nem mondható kiugróan magasnak, inkább a lengyel és román árszint tűnik túlzottan alacsonynak.