Zajlik a háztartási méretű kiserőművek szaldóelszámolásának finomhangolása, az ősszel pedig megszülethetnek a döntések is – ezt válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére az Energiaügyi Minisztérium. A változásra az uniós elvárások miatt van szükség, legkésőbb 2024. január 1-jétől.
Csak részben felel meg a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) tulajdonosai és az áramszolgáltatójuk között használt, úgynevezett szaldóelszámolás az uniós jogszabályoknak, ezért legkésőbb a jövő év első napjától új rendszert kell bevezetni. A hazai gyakorlatban a HMKE-k döntően háztetőre szerelt, lakossági tulajdonban lévő napelemek.
Mindenekelőtt az éves szaldó rendszerével kell szakítani. Ebben a rendszerben a napelemes háztartások évente egyszer kifizetik azt a különbözetet, amennyivel több villamos energiát használtak az országos hálózatból, mint amennyit abba juttattak a naperőművükkel. (Ha ez az egyenleg negatív, akkor természetesen pénzt kapnak.) Az elszámolás hatósági, azaz rezsicsökkentett egységáron történik. Ezt a tarifát az elsősorban a lakossági felhasználókra szabott egyetemes szolgáltatásban kell alkalmazni.
Az éves elszámolás azonban torzítja a piaci folyamatokat, miközben az EU pontosabb rendszert vár el, amelyben a háztartások reális árat kapnak az áramukért.
A lap értékelése szerint a piaci környezetben a lakosok elvben több pénzt remélhetnének az áramukért, és számos téren nőne a mozgásterük, ám le kellene mondaniuk a rezsicsökkentett áron való vételezésről. (Formálisan le kellene mondaniuk az egyetemes szolgáltatás adta biztonságról is, de a jogszabályok védőhálót adnak ennek a felhasználói körnek is.) A Világgazdaság ezért megkérdezte az Energiaügyi Minisztériumot, milyen változások várhatók.
A válasz alapján „a szaldóelszámolás finomhangolása előkészítés alatt áll”, olyan szabályozásra törekszenek, amely a saját áramfogyasztást csökkentő, öngondoskodó HMKE-tulajdonosokat csak a legindokoltabb mértékben érinti, mert a kormány elkötelezett a rezsicsökkentés eredményeinek megvédésében. A válasz arra is kitér, hogy „az uniós jogból fakadó új elszámolási módszertan szerint a termelt és vételezett villamosenergia-mennyiségek összegzése az új rendszer bevezetését követően már nem éves szinten, hanem havi vagy negyedórás rendszerességgel történik”.
A válasz így is számos kérdést nyitva hagy, például az egyetemes szolgáltatási körben maradás ügyét sem tisztázza egyértelműen, csak következtetni lehet rá, ezért a lap megjegyzi: tisztább lesz a kép a döntések őszi megszületésekor.