Akár 50-75 százalékos esésről is szó lehet

Olyan új anyagot sikerült kifejleszteniük egy amerikai egyetem kutatóinak, amely a korábbiaknál sokkal tartósabb és olcsóbb napelemek készítését teszi lehetővé. A szakemberek szerint akár 50-75 százalékos áresést is hozhat a fejlesztésük a napelempiacon.


Egy új anyag teheti olcsóbbá a napelemeket

A napelemek mai árszintje a felére, sőt akár a negyedére eshet a Michigani Egyetem mérnökeinek egy új fejlesztése nyomán – állítják a fejlesztésben részt vett tudósok. A bejelentésük szerint a perovszkit kristályok alkotta félvezetőket sikerült sokkal tartósabbá tenniük.

Az elterjedt szilíciumalapú napelemeknél környezetbarátabbak az olcsó perovszkitalapú verzióik, azonban az utóbbiak jóval kevésbé tartósak. Viszont a kutatóknak sikerült egy olyan molekulát találniuk, amely megakadályozhatja a gyors erodálódást.

A Cellben megjelent tanulmányuk alapján ezt adják hozzá a perovszkit kristályokhoz. Így tudják meggátolni, hogy magas hőmérsékleten hiba lépjen fel a működésben. Ezáltal a panelek tartósságát is jelentősen növelniük sikerült.

Azonban a HVG megjegyzi, nem tudni, mikor érkezhetnek az új fejlesztéssel készült első napelemek a piacra. Viszont a szakértők biztosra veszik, ha megjönnek, jócskán csökkenhetik a napelemes beruházások megtérülési idejét is.

Megállíthatatlannak tűnik a napenergia térhódítása

Egyébként fordulóponthoz érkezett a világ - vélik a brit Exeteri Egyetem és a University College London kutatói. Arról írnak a Nature Communications-ben, az egyre hatékonyabb rendszerek, valamint a napelemek gyors terjedése miatt mostanra szinte biztos, hogy a napenergia 2050 előtt a világ domináns energiaforrásává válik. Azonban úgy látják, van négy kihívás, ami ennek érdekében megoldásra vár. Ezek pedig:

  • nincs mindenhol stabil villamosenergia-hálózat;
  • a fejlődő országban nincs kellőképpen támogatva a napenergia használata;
  • problémák merülhetnek fel az ellátási láncok kapacitásával;
  • politikai ellenállás várható a fosszilis energiát termelő, munkahelyeket elvesztő régiókban.

A tudósok úgy látják, ezen problémák orvoslása inkább előmozdíthatja az átállást, mint a szén-dioxid-adó kivetése. Emellett felhívták a figyelmet a technológiában rejlő további lehetőségekre is.

A hagyományos modellek hajlamosak azt feltételezni, hogy valamikor a közeljövőben véget ér az a fejlődési folyamat, aminek köszönhetően a cégek egyre inkább a napenergiát használják, holott a valóságban még mindig óriási a fejlődési potenciál a technológiában

- idéztük korábban Femke Nijsse-t, az Exeteri Egyetem tudósát.


Ne hagyd ki!