Románia nemcsak a határ mentén élők számára jelenthet jó alternatívát bizonyos termékek és szolgáltatások beszerzésére, hanem azoknak is, akik műszaki cikkekre, építőanyagokra vagy olcsóbb üzemanyagra vadásznak. Élelmiszerben viszont nincs jelentős különbség. Románia schengeni csatlakozása miatt pedig már a határon sem kell megállni.
Műszaki cikkekből megérheti a bevásárlás Romániában, az élelmiszerárak viszont az itthonihoz hasonlóak. A szolgáltatások valamivel olcsóbbak, de ezek igénybe vétele főként annak kifizetődő, aki ingázik a két ország között - írja a Világgazdaság.
Az alacsonyabb áfa a kulcs
A magyarok számára Románia egyre vonzóbb bevásárlási célpont, különösen a műszaki cikkek és építőanyagok tekintetében. A 19%-os áfakulcs miatt jelentős árkülönbségek tapasztalhatók, például egy okostelefon vagy laptop akár százezer forinttal olcsóbb lehet, mint Magyarországon. Hasonló tendencia figyelhető meg az építőanyagok és bútorok esetében, különösen Nagyváradon, ahol a barkácsáruházak széles választékot kínálnak.
Az élelmiszerárak terén nincs jelentős különbség a két ország között, a hús- és tejtermékek ára hasonló, bár a tojás drágább, míg a nemzetközi üdítők olcsóbbak. A szolgáltatások, például a telekommunikáció, kedvezőbbek Romániában. Bár a debreceniek valószínűleg nem váltanak román szolgáltatókra, a határ mentén élők számára ez reális alternatíva, hiszen a tarifák még roaming díjakkal is alacsonyabbak lehetnek.
Az üzemanyagárak is kedvezőbbek: a benzin és a gázolaj ára literenként jelenleg 30-40 forinttal alacsonyabb, mint Magyarországon. Emellett a nagyváradi repülőtér olcsóbb és sokszor szélesebb utazási kínálatot nyújt, mint a debreceni reptér.
Románia schengeni csatlakozásának köszönhetően az átutazás könnyebb lett, de fontos figyelni arra, hogy az autópálya-matrica hiánya például súlyos bírságokat vonhat maga után. A bankkártyás fizetés szinte mindenhol megoldható, ám érdemes előnyben részesíteni a Revolut vagy Wise kártyákat, amelyek kedvező árfolyamot biztosítanak.
Minimálbérben is előttünk
Összességében Románia nemcsak az árak, hanem a szélesebb választék és az alacsonyabb költségek miatt is csábító lehet sokak számára.
Nem véletlen, hogy a magyarok keresik az olcsóbb bevásárlási lehetőségeket. A 290 800 forintos (nagyjából 700 eurós) magyar minimálbér már csak egyetlen EU-tagországot előz meg, Bulgáriát. Eközben Romániában már 810 eurónak megfelelő lej a minimálbér. Az EU 27 tagországában ötben nincs törvényileg meghatározott minimálbér. Ezek: Ausztria, Dánia, Finnország, Olaszország, Svédország. A többi 22 országnál az 551 eurós (228 ezer forint) Bulgáriától a 2638 eurós (1,1 millió forint) Luxemburgig tart a skála - írtuk a múlt héten.
Nem olcsó az osztrák élelmiszer
Nemrég számoltunk be az osztrák kamara friss felméréséről, amely szerint– dacára a csökkenő inflációnak – meredeken emelkedtek az élelmiszerárak a szupermarketekben és a diszkontokban. A legutóbbi próbavásárlások decemberben történtek, ami alapján kiderült: 2021-hez képest különösen a narancslé ára emelkedett 162 százalékkal az ausztriai kínálatban, míg például a penne tészta 97 százalékkal, a pürésített paradicsom 87 százalékkal, a búzaliszt és a kávébab 88 százalékkal, a teavaj pedig 85 százalékkal drágult tavaly év végéig. Akárcsak nálunk, a tojásért is többet kell fizetni (38 százalékkal), míg a teljes tej és a zsemle fogyasztói ára átlagosan 23 százalékkal magasabb.
Mindössze kettőnél regisztráltak árcsökkenést. Eszerint 2021-hez képest a nagy teljesítményű mosószer 9 százalékkal, az uborka pedig 1,4 százalékkal lett olcsóbb.