Biztonsági megoldások
A LodeStar egy 9 milliméteres okosfegyvert fejlesztett, míg a SmartGunz egy nagyon hasonló, de valamivel egyszerűbb modellel érkezhet idén a piacra. Előbbi elsősorban azokat a vásárlókat akarja megnyerni, akik korábban még nem birtokoltak lőfegyvert. Termékét 895 dolláros áron tervezi bevezetni.
A SmartGunz üzletpolitikájában kiemelt figyelmet kaptak a rendvédelmi szervek. Fő vásárlóerejének a rendőröket, börtönőröket tekinti, akiknek 1795 dollárért fogja árulni a fegyvert, míg a civilek előreláthatólag 2195 dolláros áron szerezhetik be a cég termékét.
Na de mit jelent az, hogy egy fegyver okos? Ujjlenyomat-olvasót és egy rádiófrekvenciás chipet építenek az eszközbe, amelyek segítségével beállítható, hogy pontosan ki a fegyver tulajdonosa. A legtöbb esetben egy PIN-kód is védi a veszélyes védelmi eszközt. A lényeg, hogy a fegyvert csak akkor lehet használni, ha a tulajdonosa feloldotta azt. A gyártók minden eshetőségre gondoltak. Az ujjlenyomat-olvasó használata bajos lehet esős időben, erre találták ki a PIN-kódos megoldást. Ha ez is problémákba ütközik, akkor egy telefonos applikáció segítségével a mikrochip is ki tudja biztosítani a fegyvert.
Sok az ellenző
A LodeStar vezérigazgatója, Gareth Glaser arra számít, hogy az okosfegyvereknek köszönhetően drasztikusan csökkenhet a háztartási balesetek, tragédiák száma. Ezzel arra célzott, hogy az USA-ban rengeteg gyermek veszíti életét, mert felügyelet nélkül játszik a szüleik fegyvereivel, amelyek sok esetben elsülnek, és tragédiát okoznak.
A SmartGunz terméke pedig a börtönőröknek és a rendőröknek hozhat megnyugvást, akik veszélybe kerülhetnek, ha egy rab, vagy egy bűnöző megragadja a fegyverüket és ellenük fordítja azt.
Mindezek mellett a fegyverlopások is okafogyottá válhatnak, hiszen az eltulajdonított eszközök idegen kezekben letiltanak.
Remek kezdeményezésről van szó, a gyártók azonban közel sincsenek egyszerű helyzetben. Sokan kritizálják termékeiket, mondván, hogy túl időigényes feloldani a fegyvereket, ami egy támadás során súlyos következményekkel járhat. A Smith & Wesson vállalat a közelmúltban le is állította a fejlesztési folyamatait, mert komoly bojkottálási hullámmal szembesült. A német Armatix vállalat fegyverének biztonsági rendszerét pedig hackerek törték fel, ezért parkolópályára tette az okosfegyver-részlegét.