szén
Fotó: Nick Nice/Nick Nice/Unsplash

Ha így megy tovább, naponta 100 szénbányász kerül lapátra

A globális széniparban a mostani előrejelzések szerint rengetg munkahely szűnik meg 2050-ig, ami Kínában és Indiában okozhatja a legnagyobb károkat – derül ki a Global Energy Monitor (GEM) nemrég publikált kutatásából.


A GEM a Global Coal Mine Tracker adatait felhasználva megközelítő becslést végzett a szénipar közeljövőbeni változásairól. Figyelembe vették, hogy a szénipari vállalatok a meglévő szerződések, engedélyek, valamint a rendelkezésre álló tartalékok és egyéb gazdasági megfontolások alapján mennyi ideig tudnak bányáikban szenet termelni.

A világ összes működő szénkitermelőjében csaknem 2,7 millióan dolgoznak. Az előrejelzések szerint azonban 2035-ig várhatóan félmillió munkahely szűnik meg az ágazatban.

sz\u00e9nb\u00e1nya

Fotó: Albert Hyseni/Unsplash

Ez egyúttal azt is jelenti, hogy egy napra lebontva átlagosan 100 munkavállaló veszíti el munkahelyét.

A kormányoknak már most el kell kezdeniük tervezni, hogy megkönnyítsék a dolgozóknak is az átmenetet

– figyelmeztet Dorothy Mei, a GEM projektvezetője arra a széles körű társadalmi és gazdasági feszültségre, amelyet kezelniük kell a vezetőknek. 2050-re már az egymilliót is elérheti az elbocsátások száma. A cél hosszútávon a globális felmelegedés megállítása, aminek egyik eszköze a szénipar visszafogása: az egész világot tekintve 250 ezer bányászra lesz a leépítések után szükség, azaz a mostani munkavállalók mindösszesen 10 százalékára.

A szénbányák megújuló energiaforrásokkal való felváltását az ázsiai fejlődő országok fogják a legnehezebben meglépni.

A szénipar egyébként sem híres a kegyes bánásmódról:

A szénbányászat hírhedt arról, hogy rosszul bánik a dolgozókkal, ám a várható globális elbocsátási hullám soha nem látott csapást mérne rájuk. Itt az idő, hogy a kormányok a munkavállalókra is hangsúlyt fektessenek, amikor az energiaátállás lépéseit megtervezik

– hangsúlyozza Ryan Driskell Tate, a GEM szénprogramjának vezetője. A kutatás ugyanis arra is kitér, hogy a legtöbb, várhatóan az elkövetkező évtizedekben bezárásra kerülő bánya esetében nincs semmilyen terv az átmenet kezelésére.

Ne hagyd ki!