A Magyar Mezőgazdaság veszi sorra,mely növényeknek lenne különösen szüksége a vízre. Arra rendszeresen felhívják a figyelmet a kertészek, hogy az örökzöldek téli pusztulásának általában a kiszáradás az oka. Ezek a növények egész télen lélegeznek, párologtatnak, így sok vizet veszítenek, amit nem tudnak pótolni a száraz vagy fagyott talajból. Az utóbbi években egyre kevésbé a talaj átfagyása a probléma, sokkal inkább a szárazság.
Ilyenkor ültetjük a balkonládába a fagytűrő, mutatós dísznövényeket, árvácskát, hangát, erikát, díszkáposztát, hunyort. Róluk se feledkezzünk meg! Különösen a hangafélékre kell vigyáznunk öntözéskor, mert gyökereik könnyen rothadásnak indulnak, viszont rendszeres vízpótlásra van szükségük. Laza, jó vízáteresztő talajba kell ültetni ezeket a növényeket, ami fajtól függően savanyú vagy semleges kémhatású lehet.
Nemcsak az örökzöldek igényelnek vizet most és a további téli hónapokban, hanem az ősszel elültetett növények is. Sőt, még ültethetünk is a kertbe, hiszen enyhe az idő. December közepén a talaj még elég meleg a gyökerek fejlődéséhez, amihez azért némi nedvességre van szükségük.
Frissen telepített fákat legalább 15-20 liter vízzel kell beöntözni és ha továbbra sincs elég eső, kéthetente nézzünk rájuk és vizsgáljuk meg a földet, szükség van-e öntözésre. A korábban kijuttatott víz hamar mélyebbre szivárog, ha az altalaj száraz, ezért pótolni kell. Fák esetében az a célunk, hogy a gyökerek mélyre hatoljanak a talajban és lehetőség szerint eljussanak a talajvíz szivárgási szintjéig. Ezt úgy tudjuk elősegíteni, hogy ritkábban, de nagy adaggal öntözünk. A gyakorlatban ez két-három nagy vödör vizet jelent legalább.
Bár sokan úgy gondolják, hogy a téli hónapokban a fű „úgyis alszik”, valójában ebben az időszakban is számos olyan tényező van, amely hosszú távon károsíthatja a gyepet - írtuk korábban. Melyek is ezek?
A fagyott vagy olvadó, sáros gyepet különösen óvni kell a gyalogos és gépi forgalomtól. Ilyenkor a taposás hatására a fűszálak és a gyökérzet is könnyen sérül, a talaj tömörödik, ami tavasszal foltokban jelentkező hiányos gyephez vezethet. Ezért: Lehetőleg ne sétáljunk rendszeresen ugyanazon az útvonalon keresztül a gyepen. Lehetőleg ne parkoljunk vagy közlekedjünk gépjárművel a pázsiton! Ha elkerülhetetlen a gyepen való áthaladás, használjunk ideiglenes járófelületeket, például fa deszkalapokat vagy műanyag járólapokat. Ezek eloszlatják a nyomást, így kevésbé sérül a talaj.
A fák lehulló levelei gyorsan beterítik a gyepet, és ha nem távolítjuk el őket időben, komoly károkat okozhatnak.
ne próbáljuk meg a jeget feltörni a gyepfelületről, mivel a fűszálak ilyenkor ridegek, könnyen eltörnek, és ezek a sérülések tavasszal csúnya, kopár foltokban jelentkezhetnek. Gépi munkát se végezzünk a gyepen, hagyjuk nyugalomban.
Olvasd el ezt is!


