Donald Trump választási győzelme az európai bortermelőkben is félelmet kelt a borokra esetlegesen kivetendő vámok miatt. Ezt az Egyesült Államok régi-új elnöke egyszer már meglépte.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke választási kampánya során többször bejelentette, hogy tíz-húsz százalékos átalányvámot vet ki az USA-ba irányuló összes importra. Ez azt jelenti, hogy újra bevezetheti a 2019 októberében bevezetett és 2021 márciusáig érvényes 25 százalékos büntetővámokat a francia bor- és szeszesital-importra, amelyet csak öt évre (2026-ig) felfüggesztettek.
Az egyik kommentátor szerint különösen veszélyeztetettek az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok és szeszes italok, mint például a francia pezsgő és konyak, a skót whisky, vagy a tequila. Az US Wine Trade Alliance (USWTA) nemrégiben rámutatott, hogy az európai borra kivetett vámok milyen károsak lennének az amerikai kiskereskedők és vendéglátó egységek számára. Ben Aneff, az USWTA elnöke úgy nyilatkozott, hogy a Franciaországból, Spanyolországból és Németországból importált borokra, valamint az Egyesült Királyságból származó szeszes italokra Trump első ciklusa alatt bevezetett vámok nagyon sokba kerültek az amerikai éttermeknek, kiskereskedőknek és forgalmazóknak. Emlékeztetett arra is, hogy a Kínával vívott kereskedelmi háború oda vezetett, hogy Kína megduplázta az Egyesült Államok boraira kivetett vámokat – és ezzel kárt okozott az oda exportáló amerikai pincészeteknek.
Michael Kaiser, a Wine America igazgatója, amely az Egyesült Államok egyetlen, 500 tagot számláló nemzeti kereskedelmi szövetsége a boriparban, megerősítette Aneff kijelentéseit:
„Az importált borokra kivetett vámok közvetve ártottak az Egyesült Államok borászatinak, mert gyengítették a nagykereskedőket, amelyekre az amerikai borászatok támaszkodnak.”
Szakértők számításai szerint – írta a magazin.wein.plus – a Trump által javasolt vámemelések évi 524 milliárd dollárral növelnék az Egyesült Államok bevételeit, de 684 000 teljes munkaidős álláshellyel csökkentenék a foglalkoztatást. A szigorodó bevándorlási törvények és az illegális bevándorlók kitoloncolása az Egyesült Államok borászatának is gondokat okozhat, hiszen a pincékben és a szőlőültetvényekben ekkor hiányozna a – főleg mexikói – munkaerő.