Nem fizet időben a felvásárló? Januártól lecsaphat a hatóság
Shutterstock

Nem fizet időben a felvásárló? Januártól lecsaphat a hatóság

A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének kifizetésére már 2012 óta hatályos előírás, azonban – a termelők védelme érdekében – ennek megszegése jövő év elejétől már közigazgatási bírsággal is jár.



Késedelmes fizetés esetén termelők eddig csak a bírósághoz fordulhattak – de 2025. január 1-től a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) közvetlenül is büntetheti a késedelmes fizetőt. A bírság mértéke a határidőre meg nem fizetett ellenérték 10%-a, de legalább 1 millió forint, ha a vevő – legyen az felvásárló, feldolgozó vagy forgalmazó – túllépi a törvényben foglalt 30 napos fizetési határidőt - közölte az Agrárminisztérium.

A vevő az áru átvételétől számított 30 napon belül kell, hogy kifizesse a termék árát a termelő részére, azonban ennek előfeltétele, hogy a termelő az áru átadását követő 15 napon belül átadja a helyesen kiállított számlát a vevő részére. Amennyiben a termelő 15 napon túl adja át a számlát, úgy a vevőnek a helyesen kiállított számla beérkezésétől számított 15 napja van a kifizetésre.

Fennmarad az a korábbi szabály is, hogy a határidőn túli kifizetések esetében késedelmi kamatot is fizetni kell.

Azokban a szerződésekben, amelyekben folyamatos szállításról állapodnak meg a felek, a fizetési határidő szintén a tárgyhavi teljesítést követő 30. nap, azonban azzal a további feltétellel, hogy a vevő a teljesítési hónapot követő 5. napig a legalább a tárgyhavi teljesítés értékének 30%-át megfizeti a termelőnek.

Az Agrárminisztérium ezzel a kisgazdaságok és a termelők piaci pozíciójának erősítését szeretné elérni, amelyek így kevésbé lesznek kiszolgáltatott helyzetben a felvásárlókkal szemben.

Ezekre az új adókedvezményekre számíthatnak a gazdák

Egy sor mezőgazdasági tárgyú törvénymódosításról döntött az Országgyűlés a közelmúltban, amiről ebben a cikkünkben írtunk. Címszavak a legfontosabb változások.

Az állattartásra vagy növénytermesztésre használt épületek – például istállók, üvegházak, terménytárolók – építményadó alóli mentességének igazolása eddig számos gazdálkodónak nehézséget okozott. Az új szabályok értelmében az illetékes kormányhivatalok állítják ki a szükséges igazolást.

Fontos változás az is, hogy a jövedéki adó visszatérítése az uniós szabályokhoz igazodva immár kiterjed olyan mezőgazdasági tevékenységekre is, mint a zöldugaron és parlagon végzett munkák.

Új lehetőségek nyílnak a családi mezőgazdasági társaságoknak (csmt) is: a törvénymódosítás értelmében például illetékmentes lesz a föld használatának átengedése a családi mezőgazdasági társaságok számára.

Mivel az agrárkormányzat kiemelt célja a generációváltás támogatása, ennek érdekében a gazdaságátadás jogi szabályozása teljes adó- és illetékmentességet biztosít mind az átadók, mind az átvevők számára.

Ne hagyd ki!