Hét napra vonatkozó időjárás-előrejelzés érkezett

Az előttünk álló egy hétben hirtelen és drasztikus lehűlés nem várható, de fokozatosan hűlni fog az idő. A jövő héten a talajmenti fagyok sem lesznek ritkák.


Fokozatos lesz a lehűlés

A folytatásban is csapadékos marad időjárásunk, és emellett lassú lehűlés veszi kezdetét. Mától egy kiterjedt ciklon hidegfrontja halad át fölöttünk nyugatról kelet felé, és szállít a Dunántúlra és a középső országrészbe 10-20 mm, a Tiszántúlra 2-8 mm csapadékot. Az intenzív záporokat zivatarok is kísérhetik, sokfelé a szél is megerősödik. Szombaton átmenetileg száraz időben lesz részünk több órás napsütéssel, majd vasárnap újabb frontrendszer okoz átlagosan 5-10 mm csapadékot eső, zápor, zivatar formájában. A jövő hét első felében csökken a csapadékhajlam, de helyenként ekkor is előfordulhat eső, zápor, a hét első napjaiban akár zivatar is. Összességében az előttünk álló héten 15-35 mm csapadékra számíthatunk, északon és nyugaton valószínű a nagyobb, délen és keleten a kisebb mennyiség.

A legmelegebb órák hőmérséklete jellemzően 12 és 17 fok között alakul majd, ennél pár fokkal melegebb a déli, délkeleti országrészben lehet a hét második felében. Az éjszakák hőmérséklete a hét végéig nem változik számottevően, a felhős hajnalokon és tájakon 10 fok körül, a derült éjszakákon 4-7 fok között alakulnak a minimumok, de a jövő hét elejétől megjelennek a talajmenti fagyok is - írja friss agrometeorológiai jelentésében az Országon Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

Így alakult az előző napok időjárása

A változékony, gyakran tavaszi jellegű időjárás folytatódott a mögöttünk álló héten is. A múlt csütörtökön záporok, néhol zivatarok hoztak a legtöbb helyre kevés csapadékot, azonban egy-egy intenzív gócban 15-20 mm is lehullott. Pénteken egy átvonuló frontrendszerhez kötődően kiadós csapadék érkezett, az északi országrészben 20-40 mm, de délen is 7-15 mm esett. Szombaton a déli határvidéket érintő záporokból, zivatarokból hullott számottevő mennyiség, majd vasárnap és hétfőn száraz időben volt részünk. Kedden egy gyorsan mozgó hidegfront okozott több hullámban nyugatról kelet felé vonuló záporokat, zivatarokat, melyekből az Alföldön jellemzően 1-7 mm, míg máshol 5-20 mm esett. A zivatarokat, illetve a front átvonulását többfelé viharos szél is kísérte. Az október utolsó dekádjában országosan lehullott 15-80 mm közötti csapadékmennyiség a szárazabb délkelet-alföldi tájakon is meghaladja a sokéves átlagot, hazánk északi harmadán azonban 30-70 mm a pozitív eltérés. Október egésze azonban csak északon és a Dunántúl déli részén volt esősebb az átlagosnál, az Alföld nagy részén, különösen déli felén csak fele, kétharmada esett az ilyenkor szokásos mennyiségnek.

A felszín közeli talajréteg az elmúlt két hétben egyre nagyobb területen nedvesedett át, a felső 20 cm a Dunántúlon és az Északi-középhegység térségében többfelé telítődött, de a Viharsarokban még mindig száraz. A középső talajréteg nedvességtartalma is növekedett, de az Alföldön még igen száraz, ahogy a fél méternél mélyebb rétegbe sem sok nedvesség jutott eddig az ország túlnyomó részén.

Több időjárási front is átvonult fölöttünk az elmúlt egy hét során, a hőmérséklet azonban továbbra is 5-6 fokkal magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál. A legmelegebb hétfőn volt, amikor országszerte 20 fok fölé melegedett a levegő, de a többi napon is 17-20 fok közötti maximumok voltak jellemzőek, november első napja adódott ennél kissé hűvösebbnek. Éjszakánként sem hűlt le számottevően a levegő, a felhősebb hajnalokon 10 fok fölötti, míg a derültebb tájakon és reggeleken 6-9 fok közötti minimum értékeket mérhettünk.

Mi a helyzet a mezőgazdasági területeken?

A legtöbb helyen befejeződött az őszi betakarítási munka. Az elmúlt tíz nap gyakran csapadékos időjárása csak rontott a termésminőségen. Azonban az őszi vetéseknek nagy szüksége volt az esőre. A repce igen jól fejlett, többnyire 6-8 leveles állományok a jellemzőek, a fejlődésében sokat jelentett már a szeptember végi eső is. Október első felében azonban sokfelé ismét kiszáradt a talaj, a búza vetéséhez valamint a csírázáshoz, keléshez igen jól jött a meleg mellett a csapadék. Az árpára már egyre többfelé jellemzőek a bokros állományok, a búza pedig 1-3 leveles, néhol 3-5 leveles állapotban van a vetés időpontjától függően.

Ne hagyd ki!