A zöldségek termesztése nem csak a gyakorlott kertészek privilégiuma. Akik most szeretnék kipróbálni magukat, akár egy kis balkonon vagy házuk udvarában is megtermelhetik a friss zöldségeket. Itt a toplista, mit érdemes vetni!
Bár a tapasztalat fontos, nem szükséges mélyreható tudás a kezdéshez. Egyes zöldségeket már a kezdő kertészek is könnyedén termeszthetnek, és az eredmény biztosan el fogja varázsolni őket. Ilyenek a rukola, saláta, retek, cékla, borsó, bab, vöröshagyma, cukkini és paradicsom. Ezek a növények nemcsak gyorsan növekednek, hanem könnyen, kevés szakértelemmel a birtokunkban is gondozhatóak - derül ki a Magyar Mezőgazdaság cikkéből.
Rukola, cukkini, borsó, retek, cékla, hagyma
A rukola hidegtűrő növény, amely már kora tavasszal vethető, és nyáron is sikerrel termeszthető. A saláta szintén gyorsan növekvő, hűvösebb helyet kedvel, míg a retek akár három-négy hét alatt is beérik. A borsó és bab kifejezetten kedveli a hideget, és különlegességük, hogy a talaj nitrogénellátottságát is javítják. A cékla, amely szintén a hűvös időt kedveli, könnyen nevelhető, ha megfelelő talajban vetjük el.
A cukkini és paradicsom melegkedvelő növények, amelyek áprilisi vetést igényelnek, és kellő gondozás mellett bőséges termést adnak. A vöröshagyma szintén gyorsan fejlődik, ha előnevelt dughagymát használunk.
Kezdők számára tehát nem szükséges bonyolult eszközöket vagy hatalmas kertet biztosítani. Sokan elég, ha egy kis helyet találunk a balkonon vagy a kertben, és elkezdjük a zöldségekkel való kísérletezést.
A kertészkedés maga is csodaszer
A kertészkedés öröme nem csupán a sikerélményekben rejlik, hanem abban is, hogy saját kezűleg termelhetjük meg a legfinomabb alapanyagokat, legyen szó salátákról, zöldségekről vagy fűszernövényekről.
A kertészkedés egyébként nem csak a fenti előnyökkel jár: finn tudósok nemrég bebizonyították, hogy nagy valószínűséggel már a városi beltéri növénygondozás is erősíti az immunrendszert.
Korábban már bebizonyosodott, hogy a természetben található, mikrobákban gazdag anyagokkal való érintkezés növelheti az emberi mikrobióm – az emberi testben élő mikroorganizmusok – sokféleségét. Az Environment International folyóiratban megjelent új tanulmányban viszont a finn Helsinki Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy egy hónapnyi városi beltéri kertészkedés elegendő volt a résztvevők sokféle bőrbaktériumainak a növeléséhez.
Öt baktériumtörzs (Bacteroidetes, Planctomycetes, Proteobacteria, Cyanobacteria és Verrucomicrobia) és egy osztály (Bacteroidia) diverzitása nőtt a beavatkozási csoportban résztvevők bőrén, míg a placebocsoportban nem figyeltek meg változást.
Ezenkívül nőtt a gyulladáscsökkentő molekulák szintje is a korábbi mérésekhez képest.
A biológiai sokféleség és a zöld lakóterületek összefüggésben állnak a légúti egészséggel. Az asztma és allergia egyre elterjedtebbek a fejlett országokban. A változatos környezeti mikrobiótáknak való kitettség, különösen a talajon keresztül, fontos az immunrendszer természetes fejlődéséhez és működéséhez, és végső soron az emberi egészséghez – írták a kutatók.