Így védekezz a kert körüli rágcsálók ellen!
Fotó: Shutterstock

Így védekezz a kertben és a ház körül a rágcsálók ellen

A kerti rágcsálók komoly gondot okozhatnak, de környezetbarát módszerekkel eredményesen védekezhetünk ellenük. Az európai mókustól a pockokon át a pelékig számos állattal találkozhatunk otthon a padláson, a pincében vagy a fészerben, amelyek egy része védett, így óvatos beavatkozást igényel.


Magyarországon a rágcsálók rendjébe tartozó mókus-, pele-, hörcsög- és egérfélék nemcsak az erdőkben, hanem a kertekben, padlásokon is megjelenhetnek. Noha a legtöbb faj természetvédelmi szempontból értékes, egyesek jelentős károkat okozhatnak. A védekezés során ezért is kiemelten fontos a környezetbarát megoldások alkalmazása - írja a Greendex.

A csalitjáró pocoktól a peléig

Gyakori vendég például a kertben az európai mókus (Sciurus vulgaris), de ellene nem szükséges védekezni. Nem csak azért, mert természetvédelmi értéke 25 000 forint, hanem mert számos kártevőt és a rovarokat is szép számban pusztítja.

A nagy pele (Glis glis) viszont már igazi kellemetlenségeket okozhat. Beköltözhet a padlásra, megdézsmálva a tárolt gyümölcsöket, és neszezésével zavarhatja a nyugalmat. Mivel védett állat, befogása, és szabadon engedése javasolt, például házilag készített csapdákkal. Beköltözése ellen hatékony megelőzési módszer például a tetőre vezető faágak eltávolítása.

A mezei hörcsög (Cricetus cricetus) és a csalitjáró pocok (Microtus agrestis) szintén védett faj, csak csapdázással távolíthatók el. A közönséges kószapocok és a mezei pocok komoly kárt tehet a növényzetben, a facsemeték gyökerében. Ellenük mechanikus pocokcsapdák, védőhálók és a megelőző földforgatás ajánlott.

A biológiai védekezés részeként háziállatok, például macskák és kutyák, míg külterületeken ragadozómadarak is segíthetnek a rágcsálók ritkításában. Az elgázosítás kénlapokkal vagy ricinusolajos füstpatronokkal szintén hatékony és természetkímélő eljárás.

Támadnak a mosómedvék is

Vigyázni kell a mosómedvékkel is, ezek az állatok az utóbbi időben ugyanis egyre nagyobb számban tűntek fel itthon. Ugyan ránézésre aranyosak, komoly gazdasági károkat okozhatnak, parazitákat hordozhatnak, valamint fertőzéseket terjeszthetnek - írtuk tavasszal.

A mosómedvék (Procyon lotor) Észak-Amerikában őshonosak. Magyarországon az első példányukat 1982-ben észlelték, de azóta egyre több területen jelentek meg. Főként Pest és Bács-Kiskun vármegyékben stabilizálódtak a populációik.

Terjedésük nehezen lassítható, és 2016 óta az EU inváziós fajok listáján is szerepelnek. A faj mindenevő, így az egyedeik táplálkozása igen változatos. Jól érzik magukat a városi környezetben is, valamint gyorsan futnak, jól úsznak és kiválóan másznak.

Nagy veszélyt jelentenek az európai élővilágra. Rengeteg őshonos, olykor védett állatot elpusztítanak, parazitákat hordozhatnak, illetve fertőzéseket terjeszthetnek. Emellett számottevő gazdasági kárt is okozhatnak.

Ne hagyd ki!