Pocok vadkár megelőzés
Fotó: Shutterstock

Invázió!!! Ezektől a kártevőktől rettegnek most a földeken

Aratás után a gabona- és repcetáblákról a rágcsálók a közeli, zöld növényzettel borított területekre kezdenek áttelepülni. A rágcsálók okozta őszi kártétel mérsékelhető a pocokállomány időben való gyérítésével. Ehhez már többféle készítmény és felhasználási forma is rendelkezésre áll - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).


Egy pocokpárnak 200 utódja is lehet

Időszerűvé vált a learatott táblákon, valamint azok környezetében (például árokparton, mezővédő erdősávban) a mezei pocok népességének felmérése.

A pockok egyre nagyobb kárt okoznak a gazdáknak úgy a mezőgazdasági területeken, mint a fiatal erdősítéseknél. A folyamatos rágásukkal számtalan növényt tönkretesznek. Megeszik a legtöbb helyi növényfaj termését, magját, virágát, gumóját és hagymáját is. Ráadásul rendkívül szapora állatok, hiszen egy pár szaporulata akár 150-200 egyed is lehet.

A rágcsáló őszi kártételének megelőzése érdekében már most fel kell készülni arra, hogy mely területeken lesz szükség a kártevő elleni csalétkes beavatkozásra. A pocokállomány időben végzett gyérítésével ugyanis csökkenthető az őszi kártétel, melyhez többféle készítmény és felhasználási forma is a gazdák rendelkezésére áll.

Elsősorban a természetes védekezés javasolt, például T-alakú ülőfák kihelyezése. A túlszaporodás szakaszában a természetes populációszabályozás azonban már nem elég a kártevőkkel szemben.

Ezek az engedélyezett készítmények

A kémiai beavatkozás 3-5 db lakott járat/100 m2 fertőzés esetén indokolt. Magyarországon mezei pocok elleni védekezésre engedélyezett készítmények jelenleg a Nébih tájékoztatása szerint:

az Arvalin LR (40 g/kg cink-foszfid),
az Arvalin 2,5 (25 g/kg cink-foszfid),
a Ratron GL (8 g/kg cink-foszfid),
a Ratron GW (25 g/kg cink-foszfid),
a Ratron ST (8 g/kg cink-foszfid), valamint
a Delu és Detia Carb (800 g/kg kalcium-karbid).

Ezek lakott járatok nyílásába helyezve alkalmazhatóak, és a rágcsáló okozta kártételt kellő mértékben csökkentik. A szabadforgalmú Delu és Detia Carb kizárólag riasztó hatással rendelkezik, egész évben használhatóak.

Ha súlyos a helyzet…

Szükséghelyzeti felhasználásra szántóföldi kultúrákban, kertészeti kultúrákban, gyep területeken és ruderálián alkalmazhatóak a klórfacinon hatóanyagú rágcsálóirtó szerek. Kisebb járatszám esetén járatkezeléssel, 25 db lakott járat/100 m2 feletti fertőzés esetén felületkezeléssel, növényorvos felügyeletével használhatóak.

Különösen fontos, hogy ahol rágcsálóirtó csalétekkel védekeznek a mezei pocok ellen, ott még a kezelés előtt el kell távolítani a ragadozó madarak számára kihelyezett T-alakú ülőfákat, valamint értesíteni kell az illetékes vadásztársaságot is.

Ne hagyd ki!