Küszöbön a pocokinvázió? Így védekezz ellenük
Fotó: Shutterstock

Küszöbön a pocokinvázió? Így védekezz ellenük

A mezei pocok gyorsan szaporodik, a mostani enyhe, száraz tél kedvez a terjedésének. Jelentős kárt okozhat a szántóföldön. Jó hír, hogy 2025. január 23. és május 22. között szükséghelyzeti engedéllyel újra alkalmazható ellenük egy véralvadásgátló klórfacion tartalmú készítmény is.


A mezei pockok betakarítás után gyakran betelepülnek a tarlókra, majd a növénymaradványok elfogyasztása után az őszi vetésű kultúrákban is megjelennek. Kártétele foltszerűen a kultúra sárgulását, elszáradását okozza. A rágcsáló gyors szaporodásra képes, évente akár 5-10 nemzedéke is kifejlődhet. Az idei enyhe, csapadékban szegény tél helyenként kedvezett a kártevő szaporodásának, így akár jelentős kárra is számíthatunk - figyelmeztet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Védekezési tanácsok

A védekezés során az integrált szemléletet kell követnünk. A további betelepedés elkerülése érdekében a szomszédos táblákkal együttműködve célszerű a védekezés megszervezése, mivel a környező területekről a kártevő áttelepülése gyors. A pocok nem kedveli a rendszeres talajbolygatást, ezáltal talajműveléssel mérsékelni tudjuk a kártételt. Emellett más agrotechnikai beavatkozással, például megfelelő tarlókezeléssel is jelentősen csökkenthetjük az okozott kárt. A pocok természetes ellenségeinek védelmére és betelepedésük elősegítésére is figyelmet kell fordítani. A T-ülőfák elősegítik a ragadozómadarak megjelenését, melyek az alacsony pocok populációt kordában tudják tartani.


Nagy rágcsáló nyomás esetében, ha 100 m2-ként 3-5 aktív járat található a területen elkerülhetetlen a kémiai védelem. Mezei pocok ellen csupán két hatóanyag engedélyezett: a cink-foszfid gyomorméreg, valamit a gázosodó kalcium-karbamid. Azonban 2025. január 23. és május 22. között szükséghelyzeti engedéllyel újra alkalmazható egy véralvadásgátló klórfacion tartalmú készítmény is.

A védekezés során kiemelten fontos a növényvédő szerek engedélyokiratainak betartása. A készítményeket kizárólag járatkezelésre lehet felhasználni, a talajfelszínre kiszórva nem alkalmazhatók! Egyes készítmények más melegvérű állatokra is veszélyt jelentenek, ezért a kezelés időtartamára a T-ülőfák eltávolítása szükséges. Emellett a védekezés során a helyi vadásztársaságokkal való együttműködés is kiemelten fontos. A kijuttatás előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján, hogy az adott készítmény rendelkezik-e érvényes engedélyokirattal. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.

A ház kertjében is megjelenhetnek - más rágcsálókkal együtt

Nemcsak a pocok, hanem más rágcsálók is komoly gondot okozhatnak a kiskertekben, de környezetbarát módszerekkel eredményesen védekezhetünk ellenük. Az európai mókustól a pockokon át a pelékig számos állattal találkozhatunk otthon a padláson, a pincében vagy a fészerben, amelyek egy része védett, így óvatos beavatkozást igényel. Egy korábbi cikkünkben ehhez olvashattak útravalót.

Ne hagyd ki!