Kevés fiatal választja ezt a jól fizető, gyönyörű szakmát
Fotó: Shutterstock

Több mint hobbi: így védi az egészséget a kertészkedés

Finn tudósok a kertészkedés egészségre gyakorolt hatását vizsgálták. Úgy tűnik, hogy már a városi beltéri növénygondozás is erősíti az immunrendszert.


Korábban már bebizonyosodott, hogy a természetben található, mikrobákban gazdag anyagokkal való érintkezés növelheti az emberi mikrobióm – az emberi testben élő mikroorganizmusok – sokféleségét. Az Environment International folyóiratban megjelent új tanulmányban a finn Helsinki Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy egy hónapnyi városi beltéri kertészkedés elegendő volt a résztvevők sokféle bőrbaktériumainak a növeléséhez - írja a Világgazdaság.

Erősíti az immunrendszert

Öt baktériumtörzs (Bacteroidetes, Planctomycetes, Proteobacteria, Cyanobacteria és Verrucomicrobia) és egy osztály (Bacteroidia) diverzitása nőtt a beavatkozási csoportban résztvevők bőrén, míg a placebocsoportban nem figyeltek meg változást.

Ezenkívül nőtt a gyulladáscsökkentő molekulák szintje is a korábbi mérésekhez képest.

A biológiai sokféleség és a zöld lakóterületek összefüggésben állnak a légúti egészséggel. Az asztma és allergia egyre elterjedtebbek a fejlett országokban. A változatos környezeti mikrobiótáknak való kitettség, különösen a talajon keresztül, fontos az immunrendszer természetes fejlődéséhez és működéséhez, és végső soron az emberi egészséghez – írták a kutatók.

Hiányszakma lett a kertész is

Tavaly év végén írtuk, hogy az agrárkamara által megkérdezett 150 vállalkozás 80%-ánál volt munkaerő-felvétel a felmérés idején, 70%-uktól lépett ki állandó alkalmazott, ötödüknél pedig csökkent az állandó munkatársak száma. Minden második cégnél akadt üres álláshely. A tartósan betöltetlen élelmiszeripari álláshelyek közül leginkább keresett a húsfeldolgozó, a gépkezelői, illetve a pék munkakör. Az agráriumban „hiánycikk” az állatgondozó, a kertész, valamint a traktoros is.

Ne hagyd ki!