Ismét itt a tavaszi fordulat az időjárásban
Photo by Sebastian Unrau on Unsplash

Ismét itt a tavaszi fordulat az időjárásban

Csütörtökön délnyugat felől egyre nagyobb területre kiterjedő határozott melegedés kezdődött, hétfőtől már országszerte megszűnnek az éjszakai fagyok is. Csapadék eleinte kevés helyen, majd a jövő héten többfelé valószínű.


Pénteken – múlt kedd óta először – csaknem országszerte előbukkan a nap, de keleten, északkeleten záporok, hózáporok is előfordulhatnak. Szombaton és vasárnap éjszakánként ismét párássá válik a levegő, többfelé köd is képződik, de napközben is borult, párás időre főként az Északi-középhegység térségében lehet számítani, hazánk nagy részén a változó felhőzet mellett napos időszakok is lesznek. Számottevő csapadék nem várható.

Hétfőn északkeleten is felszakadozik a felhőzet, majd keddtől országszerte több lesz a felhő, és többfelé kell esőre, záporokra számítani, de összességében a jövő hét közepéig legfeljebb kevés helyen valószínű 5 mm-t meghaladó csapadék.

A hőmérséklet szombat reggelig éjszakánként még többfelé kevéssel fagypont alá csökken, majd az időszak második felében az éjszakai fagyok is megszűnnek. A hétvégén a tartósan borult tájakon napközben is 5 fok alatti, míg máshol 10-15 fok közötti értékeket mérhetünk, a jövő hét első felében pedig csaknem országszerte 10 fok fölé melegszik a levegő - írja a Hungaromet agrometeorológia előrejelzésben.

Így állunk csapadékban

Összességében az elmúlt egy hétben is kevés csapadék hullott, és bár január első dekádja sokfelé csapadékosabb volt a szokásosnál, de a harminc napos csapadékösszegben hazánk nagy részén így is számottevő hiány mutatkozik a sokéves átlaghoz képest. A középső országrész északi felén 10 mm sem esett a mögöttünk álló harminc napban, ugyanakkor délen és keleten többfelé 20-30 mm-t mérhettünk. A talaj felső fél méteres rétege továbbra is sokfelé van telítettség közeli állapotban, a Kisalföldön szárazabb kissé . A fél méternél mélyebb rétegekbe azonban a délnyugati országrész kivételével még bőven van helye a nedvességnek, hazánk jelentős részén 30-60 mm hiányzik a telítettséghez.

Gabonákból maradtak gyenge táblák

A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép. A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák. A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges tartós -10 fok alatti fagyok az idén télen még nem fordultak elő, és az előttünk álló 10 napban sem várhatók.

Ne hagyd ki!