Napos, derült, csapadékmentes idő várható a héten. A keddi plusz 1-5 fokos csúcshőmérséklet csütörtökre 4-8 fokra emelkedik. Éjszakánként viszont fagyni fog, mínusz 12 fokig hűl a levegő, a fagyzugokban mínusz 15 fok alatti értékek is lehetnek. A hideg jól jön a kártevők ellen.
Ez várható csütörtökig a Hungaromet előrejelzése szerint:
Kedd: Általában derült, napos, száraz idő várható, a nyugati országrészben időszakosan több lehet a felhő. Nagyrészt gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire -12 és -5 fok között alakul, de a szélvédett hidegre hajlamos helyeken több fokkal alacsonyabb értékeket is mérhetnek, igen zord lesz az éjszaka. Délutánra 1 és 5 fok közé melegszik a levegő.
Szerda: Derült, napos, száraz idő várható. A délkeleti, keleti szél nagyrészt gyenge vagy mérsékelt marad, de helyenként élénk lökések is kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -12 és -5 fok között valószínű, de a szélvédett hidegre hajlamos helyeken több fokkal alacsonyabb értékeket is mérhetnek, igen zord lesz az éjszaka. A csúcsérték 2 és 6 fok között alakul.
Csütörtök: Általában derült, napos idő valószínű. Csapadék nem várható. A délkeleti, keleti irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad, csak kevés helyen kísérhetik élénk lökések. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -11 és -4 fok között alakul, a szélvédett hidegre hajlamos helyeken ennél több fokkal hidegebb is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 8 fok között alakul.
Pedig kellene a csapadék...
A kilencven napos csapadékösszeg a déli országrész kivételével 30-80 mm hiányt mutat, és hasonló mennyiségű nedvesség hiányzik a talajok felső egy méteres rétegéből is a telítettséghez képest, aminek a tavasz beállta előtt jó lenne pótlódni. Az északkeleti országrész kivételével a felszín közeli talajréteg sokat veszített a nedvességéből, főleg északnyugaton vannak száraz területek. A talajban lefelé haladva országszerte van egy nedves réteg, majd főleg az Alföldön 70-80 cm környékén újabb szárazabb réteg kezdődik.
Legalább a kártevőket ritkítja a fagy
A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges tartós -10 fok alatti fagyok az idén télen még csak néhány helyen és napon fordultak elő, az enyhe napokon pedig egyes kártevők már támadásba is lendültek. Az elmúlt napok hideg éjszakái és a folytatásban érkező sarkvidéki légtömeg igen jól jön növényvédelmi szempontból, illetve a gyümölcsfák idő előtti fejlődését is visszafogja.