Szombatig eshet, vasárnaptól száraz idő jön
Shutterstock

Szombatig eshet, vasárnaptól száraz idő jön

A virágzó repce és az őszi búza a mélyebb rétegekben bőven talál nedvességet, de ezeknek a kultúráknak is jól jönne az eső. Várható is csapadék szombatig, de a területi eloszlás nagy különbségeket fog mutatni. Vasárnaptól pedig kissé hűvösebb, és szárazabb időszak kezdődik.


Szombatig még sokfelé kell csapadékra számítani, nyugaton tartós eső is lehet, keleten inkább záporok, zivatarok várhatók. Gyakran és tartósan lesz nedves a növények levélzete, ami a gombás betegségek elszaporodásának kedvez. Vasárnaptól száraz, napos időszak következik. Csapadékra legközelebb a jövő hét végén van esély. Összességében 10-30 mm közötti csapadékra van kilátás, nagy területi változékonyság mellett. Keleten, délkeleten azonban ennél kevesebb valószínű. A legtöbb helyen átnedvesedik a felső talajréteg, ami kedvez a nyári kapás növények korai fejlődésének, de főként az Alföldön lehetnek területek, ahol a talajok további nedvességvesztése lesz a jellemző.

Pénteken és szombaton a borult, csapadékos, főleg nyugati területeken csak 15 Celsius fok közelében alakulnak a maximumok, keleten marad a 20-25 fokos hőmérséklet. Szombaton és vasárnap hideg léghullám érkezik észak felől, 20 fokos csúcsértékek lesznek a jellemzőek. A hajnalok vasárnaptól a jövő hét közepéig hidegek lesznek, a fagyzugokban gyenge fagyok is előfordulhatnak majd, de nem ez lesz a jellemző. A jövő héten lassan napról-napra melegszik majd a levegő - áll a Hungaromet agrometeorológiai jelentésében.

Így állunk csapadékban


Összességében az elmúlt 10 nap során a középső és az északi országrészben hullott nagyobb, 20-40 mm közötti mennyiség, míg a Rába tágabb térségében és az Alföld jelentős részén csak 2-10 mm esett. Ezen utóbbi területeken a talaj felső rétege tovább veszített nedvességtartalmából, különösen a Kisalföldön és az Alföldön vannak területek, ahol a felszín közeli réteg kritikusan ki van száradva, a nyári növények szempontjából errefelé aszály van. A 30 és a 90 napos csapadékösszegben hazánk délnyugat-északkeleti tengelyének tágabb térségében van pozitív eltérés a sokéves átlaghoz képest, míg északnyugaton és délkeleten kevesebb esett az elmúlt egy illetve három hónapban az ilyenkor szokásosnál.

Kell az eső a kukorica és a napraforgó csírázásához

Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező hőmérséklet és talajnedvesség hatására jól halad, a repce virágzik, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár. A kukorica és napraforgó csírázásához, korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok igen jók, a felszín közeli talajréteg azonban többfelé túlságosan száraz. A folytatásban érkező záporok és meleg idő kedvező lesz a már elvetett magok keléséhez és fejlődéséhez. A legtöbb gyümölcsfánk hazánk nagyobb részén már elvirágzott vagy a virágzás végén jár, míg az alma és a körte sokfelé most virágzik, melyre a meleg időjárás kedvező.

Ne hagyd ki!