Vége a tavaszias időnek, újra itt a tél: előrejelzés
Fotó: Shutterstock

Vége a tavaszias időnek, újra itt a tél

Markáns hidegfront vonul át, eleinte esővel, majd egyre többfelé havas esővel, hóval. Nagy területre kiterjedő számottevő hótakaró kialakulása azonban nem valószínű. A front mögött a jövő hét közepéig hideg, többnyire száraz légtömeg alakítja időjárásunkat, a növényvédelmi szempontból hasznos mértékű tartós hideg azonban most sem várható.


Péntek hajnaltól az addigi eső nyugat felől többfelé havas esőre és havazásra vált. Összességében 2 és 10 mm közötti mennyiségre van kilátás, délnyugaton és északkeleten valószínű a több csapadék. A hét további részében és a jövő hét első felében számottevő csapadék már nem valószínű, eleinte egy-egy hózápor, majd keddtől gyenge vegyes halmazállapotú csapadék fordulhat elő, de csak elszórtan.

A hidegfront erős, helyenként viharos széllel érkezik, és a hétvégén valamint a jövő hét első felében is többfelé lesz élénk vagy erős az északias szél. Péntek hajnalban még fagypont körüli hőmérsékletek várhatók, szombattól viszont országszerte fagypont alá hűl a levegő éjszakánként. -2 és -6 fok közötti fagyok lesznek jellemzők, de a szélvédett, kevésbé felhős területeken és éjszakákon -6 és -10 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben többnyire kevéssel fagypont fölé melegszik a levegő. Kismértékű enyhülés a jövő hét közepétől valószínű, ezzel együtt azonban a ködhajlam is fokozódik majd - írja a Hungaromet agrometeorológiai előrejelzésében.

Átlag alatti csapadék esett az elmúlt egy hónapban

Az elmúlt tíz napban hazánk déli és nyugati tájain valamint az északkeleti határszélen 5-15 mm csapadék hullott, míg máshol 5 mm-nél kevesebb. Ez a mennyiség az ország nagy részén kevesebb, mint a sokéves átlag, ahogy Baranya és Bács-Kiskun vármegyék kivételével az elmúlt harminc napban valamint országszerte az elmúlt 90 napban is kevesebb esett az ilyenkor szokásosnál.

Hidegebb idő kellene a kártevők gyérüléséhez

A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép. A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák. A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges tartós -10 fok alatti fagyok az idén télen még nem fordultak elő, és bár az előttünk álló napokban lehűl az idő, de ilyen fokú hideg nagyobb területre kiterjedően nem várható.

Ne hagyd ki!