Ma még lehet eső, aztán melegszik az idő
Fotó: Shutterstock

Melegszik az idő, csapadék is jön

Kedden kora hajnaltól délnyugat felől többfelé ered el az eső, majd szerdán csak kevés helyen lehetnek záporok, csütörtökön és pénteken azonban többször, többfelé lehet esők, záporok, zivatarok kialakulására számítani. A hétvégén ismét csökken a csapadékhajlam - derül ki a HungaroMet előrejelzéséből.


Összességében 5 és 15 mm közötti csapadék valószínű nagy területi változékonyság mellett, a Dunántúl nyugati részén van esély nagyobb mennyiségre. A talaj felszín közeli rétege sokfelé átnedvesedik, de főként az Alföldön lesznek nagyobb területek, ahol tovább szárad. A délies szelet gyakran, többfelé kísérik élénk, helyenként erős széllökések. A hőmérséklet csütörtökig tovább emelkedik, a maximumok jellemzően 20 fok fölött alakulnak majd, és a legtöbb helyen éjszakánként sem hűl 10 fok alá a levegő. Pénteken néhány fokkal visszaesik a hőmérséklet, de fagyok ekkor sem lesznek.

A mögöttünk álló egy hétben a hőmérséklet tekintetében igen változékony, de jellemzően száraz időben volt részünk. Gyenge esők, záporok többfelé előfordultak, de 1 mm-t meghaladó mennyiség csak kevés helyen, főként a Felső-Tisza és a Szamos vidékén esett, és hasonlóan kevés hullott a megelőző egy hétben is . A harminc napos csapadékösszeg az esős márciusnak köszönhetően hazánk nagy részén még számottevő, 10-50 mm pozitív eltérést mutat a sokéves átlaghoz képest, a kilencven napos mennyiségben viszont sokfelé tapasztalható hiány, ami a Kisalföldön a 20-45 mm-t is eléri. A felső egy méteres talajréteg március végére a legtöbb helyen telítettség közeli állapotba került, azóta azonban a felszín közeli réteg sokat száradt, ugyanakkor ez alatt a száraz 10-20 cm alatt továbbra is bőséges nedvesség áll a növények rendelkezésére.

Itt tartanak a növények a fejlődésben

Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező hőmérséklet és a bőséges márciusi csapadék hatására jól halad, a repce helyenként már virágzik, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár, a gyengébben áttelelt táblák is szépen erősödnek. Az éjszakai fagyok komolyabb károkat nem okoznak ezekben a növényekben.

A kukorica és napraforgó vetéséhez és korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok már kedvezőek lennének, a felszín közeli talajréteg azonban sokfelé nagyon száraz.

A korai csonthéjasok közül a kajszi és a mandula országszerte elvirágzott, az őszibarack, a cseresznye, a meggy, a szilva és egyre többfelé az alma is virágzik. Ezekben a kultúrákban a múlt hét eleji fagyok még védekezés mellett is komoly károkat okoztak, hiszen nagy területen volt jelentősen hidegebb a károkozást jelentő -2 Celsius fokos küszöbértéknél.

Ne hagyd ki!