Úgy tűnik, hogy nem. Ugyan ismét csapadékos és szeles napok állnak előttünk, vasárnaptól jelentős melegedés kezdődik.
Csapadék, szél és melegedés
A folytatásban ismét változékonyra fordul időjárásunk. Vasárnapig több hullámban érkezik csapadék főként eső formájában, de szombaton sokfelé eshet hó is. Azonban tartósabban megmaradó hóréteg nem valószínű. Vasárnaptól csökken a csapadékhajlam, kedden és szerdán pedig száraz idő valószínű. Összességében nagy területen eshet 10 mm-t meghaladó csapadék, de északnyugaton akár 20-30 mm-nél is több.
Alapvetően enyhe időre van kilátás, a mai napon 6-11, vasárnaptól pedig 10 fok körüli maximumokkal. Csak szombaton várhatók alacsonyabb értékek a borús, csapadékos idő miatt.
Meglehetősen szeles lehet az idő hétfőig. A nyugatias szél sokfelé lesz erős, helyenként viharos lökésekkel. Viszont keddtől ismét növekszik a ködhajlam - írja agrometeorológiai jelentésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).
Így alakult az előző napok időjárása
Az elmúlt héten szerdán még igen komoly csapadék hullott hazánkban, főleg a déli területeken, majd csütörtökön és pénteken már csak elszórtan esett. Azóta viszont szünet van az esőben. Az elmúlt 30 nap csapadékmennyisége nagy területen meghaladja a 100 mm-t, a 90 napos mennyiség pedig a 200 mm-t, mindkettő országszerte jelentősen több a sokéves átlagnál. A talajok felső egy méteres rétege az ország nagy részén telített állapotban van, a belvízzel elöntött területek nagysága egyre nő.
A hét végén és hétfőn sokfelé volt napos az idő, majd a tartós ködréteg északkelet felől egyre nagyobb terültre terjedt ki.
A hőmérséklet kissé az átlag fölött alakult, éjszakánként csak gyenge fagyok fordultak elő (a talajban sem alakult még ki számottevő fagy ezen a télen eddig). Napközben pedig ezen a héten a déli órákra már 10 fok közelébe melegedett a levegő a napos részeken, miközben a borult, ködös tájakon csak 0 fok közelében alakult a csúcsérték.
Mi a helyzet a mezőgazdasági területeken?
Az őszi vetéseknek kedvező volt a hosszú ősz, melyhez főleg október második felétől kiadós csapadék is párosult. A sok eső az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen már megállt a földeken, a tartós vízborítást pedig nem szeretik az állományok, főleg +4, +5 Celsius fok fölötti átlaghőmérsékletnél. A talaj fölső egy méteres rétege viszont már most feltöltődött nedvességgel, a még mélyebb rétegekbe is jut a vízből, ami a következő évre kedvező kilátást jelent.
A szeptember elejétől összegzett csapadék jelenleg az Alföldön 50-100, a Dunántúlon és az északi országrészben helyenként már 150-160 mm-rel is meghaladja az optimális értéket.
A hőösszeg a tenyészidőszak kezdete óta jóval az optimális értékek fölött alakul a rekordmeleg ősz hatására.