Jelentős lehűlés jön országos fagyokkal, itt az előrejelzés
Shutterstock

Jelentős lehűlés jön országos fagyokkal, itt az előrejelzés

A hét végétől az eddigi délnyugati áramlás északira fordul, hideg légtömeg érkezik majd fölénk, így a jövő héten már országos fagyokra kell számítani éjszakánként. Az egész január csapadékszegény volt, és a következő egy hét sem ígér számottevő mennyiséget, pedig a talaj mélyebb rétegei főleg az Alföldön még nem töltődtek föl nedvességgel.


Szombatig még marad az enyhe, többfelé napos idő, majd a hét végétől északi áramlással egyre hidegebb, de többnyire száraz léghullámok érkeznek fölénk. Pénteken keleten kisebb eső, vasárnap északon kevés hó eshet, de számottevő csapadék a jövő hét közepéig nem várható. A hőmérséklet csúcsértéke pénteken még országszerte 10 fok körül valószínű, majd a hét végén fokozatosan mérséklődik a nappali felmelegedés, a jövő hét közepén a maximumok már csak 1 és 6 fok között várhatók. Kezdetben még többfelé maradnak fagymentesek az éjszakák, a jövő héten viszont már országos fagyok lesznek, de -10 fok alatti hideg nem valószínű - írja a Hungaromet agrometeorológiai előrejelzésében.

Kevés eső esett az utóbbi egy héten

Az elmúlt egy hét során jelentősen megenyhült az idő, mintha már január végén beköszöntött volna a tavasz. Kevés eső csütörtökön, pénteken és most kedden esett, de összességében az elmúlt 10 napban is kevés csapadék hullott. A harminc napos csapadékösszegben hazánk nagy részén 5-25 mm hiány mutatkozik a sokéves átlaghoz képest. 90 napra visszatekintve pedig még nagyobb az elmaradás: többnyire 10-80 mm eső hiányzik, a legtöbb északnyugaton.

Veszélyes az enyhe idő a korán virágzó gyümölcsfákra

A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép. A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett, elsősorban az Alföld déli részein. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.

A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges tartós -10 fok alatti fagyok az idén télen még nem fordultak elő, sőt az enyhe napokon egyes kártevők már támadásba is lendültek.

Korán virágzó gyümölcsfáink immár kényszernyugalmi állapotban vannak, az egy hétig tartó igen enyhe idő pedig nagyon veszélyes ezekre nézve, mert túl korán megindulhat a nedvkeringésük és az esetleges komolyabb tél végi, tavaszi fagyok súlyos károkat okozhatnak.


Ne hagyd ki!