Így gondozd télen a szobanövényeket
person holding green plant on black pot
Photo by feey on Unsplash

Így gondozd télen a szobanövényeidet

Fény, öntözés, hőmérséklet, kártevők... Mit érdemes betartani a beltéri növények gondozásakor, hogy a téli időszakban is egészségesek maradjanak?



Az Agrárszektor hat tanácsot gyűjtött össze azoknak, akiknek lakásában szobanövények találhatóak.

Legyen elég fény. Igyekezzünk a növényeinket ezekbe a több napfényt kapó szobákba, ablakpárkányokra helyezni ebben télen. Ügyeljünk arra, hogy az ablakokat belülről és kívülről is megtisztítsuk hogy minél több fény tudjon bejutni. Emellett érdemes letörölni a leveleken összegyűlt port is.

Ne öntözzük túl őket. Amikor növényeket öntünk, gyakran a legjobb, ha kivesszük őket az alátétből, és folyó víz alá tartjuk. Hagyjuk, hogy a víz áthaladjon a talajon, és kifolyjon az alján. Ezután tegyük vissza a növényt az alátétbe, majd 15 perc múlva ellenőrizzük újra. Ha víz maradt az alátétben, azt mindenképpen öntsük ki.

Legyen elég páratartalom. A legtöbb szobanövény, különösen azok, amelyek eredetileg trópusi területekről származnak, a 40-50%-os páratartalom mellett fejlődik a legjobban, de a téli hónapokban a beltéri páratartalom általában csak 10-20% körül mozog. Egy egyszerű módja annak, hogy növeljük a páratartalmat a növények körül, ha csoportosan helyezzük el őket.

Figyeljünk az ideális hőmérsékletre. A 13-29 °C közötti hőmérséklet általában megfelelő a trópusi növények számára, de ez változhat attól függően, hogy milyen fajta növényt tartunk.

Most metsszük meg a futónövényeket. A pozsgások általában nem igényelnek sok, vagy egyáltalán semmilyen metszést. Ha azonban futónövényeket is tartunk, érdemes most időt fordítani azok metszésére.

Figyelj a kártevőkre és lépj közbe. Télen megjelenhetnek kártevők is, például takácsatkák, pajzstetvek. Tegyük meg a szükséges lépéseket.

7 növény, ami megtisztítja a szoba levegőjét

Nemrég írtunk arról, hogy több szobanövény segít abban, hogy tisztább legyen a levegő az otthonunkban. Íme néhány lehetőség: szobai futóka, fikusz, páfrány, aloe vera, szobaborostyán, buzogányvirág, vitorlavirág. A növényekről bővebben ebben a cikkben.

Ne hagyd ki!