bitcoin érme
Fotó: Unsplash

Bitcoin: Most jön csak a nagy rali?

Ismét a lapok címoldalára került a korábban temetett, ám a második félévben bődületes növekedést produkáló Bitcoin. Megnéztük merre mehet tovább az árfolyam és megéri-e beszállni?

​“Trump-trade”

Újabb ugrással 90 ezer dollár (34 millió forint) fölé ugrott a legnépszerűbb kriptovaluta, a Bitcoin árfolyama, miután Donald Trump nyerte az amerikai elnökválasztást. Ezzel idei hozama meghaladta a 100 százalékot. Dollárban. Ha ehhez hozzáadjuk az időközben 10 százalékos forintgyengülést, akkor annak a befektetése, aki 2024 január elején egy millió forintért Bitcoint vásárolt, a befektetése november közepén már 2,1 milliót ér. A 10 évvel ezelőtti befektetése pedig már 25 milliót! De gyorsan érhet ennél többet is! A 100.000 dolláros lélektani határt könnyen átviheti a jelenleg korlátlannak tűnő optimizmus - mondja Szabó Dávid, a kripto- és algoritmikus kereskedésre specializálódott Decent Investments alapítója, a HOLD Alapkezelő portfólió menedzsere.

A Bitcoin novemberi nekilendülése elsősorban Donald Trump elnökválasztási győzelmének volt köszönhető. Trump ugyanis 2024 nagy részét azzal töltötte, hogy magát a kripto párti elnökjelöltként pozícionálja. 2019 nyarán még erősen bírálta a kriptovalutákat, mert azokat anonimitásuk miatt gyakran illegális tevékenységek elősegítésére használják fel. A mostani kampányban azonban változott a széljárás, hogy a barátságosabb hangvétellel új, fiatal szavazókat, és az iparágban működő, dúsgazdag vállalati adományozókat nyerjen meg. Egy konferencián kijelentette, hogy azt szeretné, ha az Egyesült Államok a „bolygó kripto fővárosa”, a Bitcoin pedig világvaluta lenne.

​Jön a Kánaán?

Kampányában májustól elfogadta a Bitcoin adományokat, szeptemberben pedig egy New York-i étteremben Bitcoinban fizetett a menüért. Megígérte, hogy megvédi az emberek Bitcoin bányászathoz és kormánytól független tranzakciókhoz való jogát, stratégiai kormányzati Bitcoin-tartalékot hozna létre, és persze egy kripto-tanácsadó testületet is. Megtiltaná az amerikai jegybanknak, hogy az saját, azaz a meglévőkkel konkuráló digitális valuta, a „digitális dollár” létrehozását. Az Egyesült Államok kormánya egyébként 2023 októberében több mint 5 milliárd dollár értékben tartott Bitcoint, amelyet nagyrészt a bűnügyi nyomozás során foglaltak le.

A kedvezőbb piaci környezet megteremtésével Trump nemcsak nagy támogatóinak kedvezne, de egy kicsit maga felé is hajlik a keze. Legújabb üzleti vállalkozása, a World Liberty Financial egy olyan decentralizált pénzügyi platform lesz, ahol az emberek kripto fedezet mellett kölcsönt vehetnek fel vagy kölcsönt adhatnak. Az, hogy Trump felkarolni látszik a digitális valutákat, kedvezőnek bizonyulhat a lazább szabályozásra vágyó befektetők és iparági vezetők számára és jelentős felértékelődési potenciált is jelent. Elnöksége alatt a „kriptográfia” végre általánossá válhat így egyúttal vonzóbbá is az intézményi befektetők számára.

​Aranyat ér

A Bitcoin felemelkedése ugyanakkor nemcsak erről szól. Jóllehet a kriptovaluták mindössze körülbelül 15 éve léteznek, ami elég kevés idő ahhoz, hogy biztos következtetéseket vonjunk le az árfolyam viselkedéséről, de kezd kialakulni egy minta. A kriptovaluták volatilitása nagyon magas, és időnként a teljes részvénypiachoz hasonlítható. Amikor felpörög a piac, a kriptók a részvényeknél nagyobb mértékben emelkednek, amikor a piacok esnek, a kriptók még nagyobb mértékben veszítenek értékükből.

Márpedig a részvénypiacok új csúcsokra járnak. Trump gazdaságpolitikája az amerikai részvénypiacok felülteljesítését vonhatja maga után. Ráadásul a Bitcoint az arany tőzsdei kurzusának emelkedése is fűti. A limitált kínálatú, szuverén eszközök ugyanis korrelálnak - hívja fel a figyelmet Szabó Dávid. Az arany egész évben folyamatosan emelkedett összesen 30 százalékot, a “digitális aranynak” becézett Bitcoin jegyzése viszont az első negyedév árfolyam növelő hírei után inkább csak oldalazott. A Bitcoin az év elején túlságosan „előreszaladt”, a novemberi rali részben ezt hozta be.

​Hogyan fektessünk Bitcoinba?

A Revolut Standard számlájával például 1.49%-os díjjal vásárolhatunk Bitcoint, amire rájön a 0.99 fontos alapdíj. (A kétféle díj együttesen érvényes, a kettő közül a nagyobb összeg kerül levonásra bitcoin vásárláskor. A szerk) Megoldás lehet egy kripto tőzsde is, ami egyrészt kisebb költséggel járhat, másrészt viszont gyenge szabályozottság miatt jelentős kockázatot is hordoz.

És hogy mennyi pénzt kockáztassunk? A kripto rizikós befektetés, annyival próbálkozzunk, amennyinek az elvesztése nem jár tragédiával. „Egy átlagos kockázatvállalású ember megtakarítási portfóliójában átlagosan 1-5 százaléknyi szerepelhet. Aki viszont nagyon hisz a technológia jövőjében és tudja kezelni az extrém kockázatot, ezt tíz-húsz százalékra is feltornázhatja” - mondja Szabó Dávid.

Fontos azonban a kripto diverzifikáció is. A Szabó Dávid által menedzselt CryptoPosition Investment Fund például jelenleg is 20 féle kriptovalutát tart, ami nemcsak a jelenlegi, rövid távú áremelkedésben, de hosszabb távon is ígéretes. Ilyen például “okos szerődés” blokklánc platformokra épülő Ethereum és Solana, melyek inkább hasonlítanak részvényekre, mint valutákra. Árfolyamukat ugyanis a mögöttes technológiából befolyó nyereség is hízlalja.

​Kockázatok és mellékhatások

A magas volatilitás a kriptót nagyon kockázatos eszközzé teszi. Amikor mindenki más meggazdagodik, a befektető még gazdagabb lesz. Ám amikor a piacok összeomlanak, még rosszabbul járunk. Pont akkor, amikor a legnagyobb szükség lehet a pénzre. A biztonságos eszközök ellenben azt ígérik, hogy megőrzik értéküket, függetlenül attól, hogy mi történik a piac többi részével.

​Mekkora a kripto piac?

Becslések szerint 300 millió ember tart ma valamilyen kriptoeszközt a világon, a piaci kapitalizáció közel 3000 milliárd dollár. Ez annyi, mint egy “big tech” cégé (Amazon, Apple, NVidia) és tizenötszöröse idei magyar GDP-nek. Argentínától Afrikán keresztül Vietnamig a fejlődő világban egyre gyakrabban használják a jellemzően a dollárhoz kötött ún. „stablecoin”-okat, amelyekkel nemcsak a sérülékeny helyi valuta, de mivel mobilapplikációs fizetés kapcsolódik hozzá, a bankrendszer intézményi kockázata is kizárható.


Ne hagyd ki!