Évek óta törekszik rá Kína, hogy valutája, a jüan használatát szélesebb nemzetközi körben elterjessze. Úgy tűnik, az oroszok egyre inkább ráfanyarodnak a kínai pénzre, hiszen háttérbe szorítanák a dollár és az euró szerepét az ügyleteikben.
Nemzetközi babérokra törne a jüan, de van ezzel egy-két probléma
A kínai valuta nem konvertibilis, azaz korlátozottan váltható. Kínában tőkekorlátozások vannak érvényben, tehát nem lehet szabadon kivinni és behozni a jüant. Az ázsiai ország pénzügyi szektora pedig meglehetősen zárt, így a befektetési lehetőségek is igencsak határoltak.
Mindezek hozzájárultak ahhoz, hogy nem terjedt el a nemzetközi monetáris forgalomban a jüan használata. Kína próbálja a külföldi pénzügyi központokban és a kereskedelmi elszámolásokban támogatni a valutája térnyerését, de kevés sikerrel. Ez abból is látszik, hogy például 2022 áprilisában a jüan aránya a kereskedelmi finanszírozásban 4,5 százalék volt, szemben az amerikai dollár 84 százalékos részesedésével.
Ennek ellenére úgy tűnik, az ukrajnai agressziója miatt hozott nyugati szankciók Moszkvát a jüan útján indították el. Oroszország nemzetközi elszámolásaiban és a belföldi pénzügyi szektorában is terjed a kínai fizetőeszköz használata a dollár és az euró alternatívájaként.
Moszkva visszaszorítaná a nyugati devizák használatát
Az Orosz Központi Bank márciusban hosszabbítja meg az Oroszországban érvényes devizafelvételi korlátozásokat szeptember 9-ig, a nyugati szankciókra hivatkozva. Gyakorlatilag megtiltották az orosz vállalatoknak, hogy készpénzben számos nyugati ország valutáját vásárolják.
Devizaszámláról pedig csak akkor lehet levenni pénzt Oroszországban, ha azt 2022. március 9-e előtt nyitották. Ekkor legfeljebb 10 ezer dollár a felvételi limit, vagy hasonló értékű euró. Nem alkalmanként, hanem összesen.
Azonban Moszkva törekvése a dollárhasználat visszaszorítására nem újkeletű. G7 megjegyzi, Oroszország a Krím 2014-es annektálása óta igyekszik csökkenteni dollárfüggését. 2013 és 2021 között sikerült is 80 százalékos szintről 50 százalék alá mérsékelniük az amerikai deviza részarányát a kereskedelmi elszámolásaiban, igaz a jüan helyett leginkább az euró javára.
Tovább terjedhet a jüan használata
Az orosz szuverén vagyonalap kosarában 2021-ben jelent meg a jüan. Emellett a kínai pénz a lakosság és a vállalatok körében is népszerűbb lett. A moszkvai tőzsdei tranzakciókban az aránya 3-ről 33 százalékra nőtt kilenc hónap alatt, a belpiaci pénzügyi tranzakciókban pedig 0,4-ről 14 százalékra.
Emellett a kínai valuta adja a teljes orosz betétállomány 2 százalékát, valamint az oroszok devizavagyonának 11 százalékát (még mindig a dollár és az euró a legelterjedtebbek), pedig nemrég szinte nulla volt az aránya.