Mutatjuk, mire figyeljünk oda
Fotó: Shutterstock

Valóban árt, ha állandóan konnektorba van dugva a laptop?

Sokan használják úgy a laptopjukat, hogy az állandóan be van dugva a konnektorba. Köztudott, hogy a készülék akkumulátorát gyengítheti, ha folyamatosan töltődik. Azonban az újabb készülékeknél ez nem jelent akkora problémát, mint a régebbieknél.


Tényleg baj, ha állandóan be van dugva a laptop a konnektorba?

Kifejezetten káros lehet a régebbi laptopok állandó töltése. Az akkumulátorok túltölthetik magukat, ami miatt a kapacitásuk és az élettartamuk is gyorsan csökkenhet. Azonban az újabb modelleknél kisebb problémát jelenthet, ha folyamatosan a konnektorba vannak dugva.

A firmware vagy az operációs rendszer is megvédheti a túltöltéstől az aksikat az újabb készülékekben. Sőt, az utóbbi sokszor a felhasználási szokásokat figyelembe véve segíti a töltést. Például a MacOS a tanulási fázis után csak akkor engedi 80 fölé tölteni az akkut, ha úgy ítéli meg, a tulajdonosának tényleg szüksége lesz a teljes kapacitásra. Persze ez manuálisan felülírható.

Azonban a Leet megjegyzi így is felmerülhetnek problémák az újabb készülékek rendszeres töltése miatt. Például valós veszélyt jelenthet a túl nagy feszültség vagy a túlmelegedés. Emiatt továbbra is érdemes naponta kihúzni a kábelt az áramforrásból.

Így maradhat tartós egy mobiltelefon akkumulátora

Egyébként összefüggés van például egy mobiltelefon akkumulátorának az élettartama és a feltöltések száma között. Egy hagyományos lítium-ionos akkunak 400-500 töltési ciklusa van. Ezután gyakran akkorát romlik a teljesítmények, hogy muszáj lecserélni.

Egy töltési ciklusnak számít, amikor 0-ról 100 százalékra töltődik a telefon. Ezért, ha valaki hosszabb élettartamot akar biztosítani a mobiljának, sosem érdemes teljesen lemerítenie, vagy feltöltenie az aksiját.

A Samsung eddig is azt javasolta, mindig 50 és 85 százalék között legyen a telefonjai akkumulátorának a töltési szintje – igaz, az ilyen ajánlások gyártónként eltérnek.

Az sem szerencsés, ha egész éjszaka a töltőn marad a mobil. Jellemzően az újabb, gyártói, márkás mobiltöltők érzékelik, ha feltöltődött a készülék. Azonban vannak olyan régebbi, elhasználódott, esetleg harmadik féltől származó akkutöltők, amelyek nem ismerik fel a teljes töltöttséget. Ez olyan következményekkel is járhat, hogy a normális, legfeljebb 35 fokos hőmérséklet fölé melegítik a készüléket, így roncsolva azt.

Ne hagyd ki!