Kanada kitilt két nagy kínai távközlési céget az ország 5G-hálózatából. A Huawei-jel és a ZTE-vel szemben hozott korlátozást az ottawai kormány biztonsági megfontolásokkal indokolta.
A döntés értelmében a kanadai távközlési cégek a jövőben nem használhatnak a Huawei vagy ZTE által gyártott eszközöket, és azokat is el kell távolitaniuk, amelyeket korábban üzembe helyeztek.
Öt szempár
A döntés hozzájárul a kanadai internetszolgáltatás fejlesztéséhez, valamint óvja a kanadai polgárok biztonságát
- mondta Francois-Philippe Champagne, Kanada ipari minisztere.
Az öt angol nyelvet beszélő demokratikus ország - az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Ausztrália, Új-Zéland és Kanada – még a hidegháború idején kezdte a titkosszolgálati együttműködést, az úgynevezett „Öt szem” (Five Eyes) – akció keretében. Ennek célja a Szovjetunióval kapcsolatos bizalmas információk egymás közti megosztása volt.
A kanadai lépésre számítani lehetett, miután az észak-amerikai ország szövetségesei már korábban kitiltották a Huawei-t és a ZTE-et saját nagysebességű internethálózatukból.
Ez a helyes döntés
A kanadai fővárosban, Ottawában a tárcavezető újságírók előtt kifejtette: a döntést a kanadai titkosszolgálatok átfogó jelentése, és a szövetségesekkel való konzultáció előzte meg.
Mindig a kanadai polgárok biztonságát és védelmét tartjuk szem előtt, és bármilyen szükséges intézkedést meghozunk annak érdekében, hogy megóvjuk telekommunikációs infrastruktúránkat
- mondta a tárcavezető.
Hozzátette:
egy 5G világban, egy olyan korszakban, amikor a hétköznapi élet ezer szállal kötődik az internethez, ez a helyes döntés.
Kína szerint csak ürügy
Az ottawai kínai nagykövetség szóvivője a Reutersnek úgy reagált:
Peking a kanadai, biztonságra vonatkozó aggodalmakat ürügynek tartja a politikai manipulációra.
A szóvivő emellett azzal vádolta Kanadát, hogy
együttműködik Washingtonnal a kínai cégek háttérbe szorításának érdekében.
Az Egyesült Államok 2019-ben vezetett be szankciókat a Huawei ellen. A vállalat felkerült az úgynevezett „Entity List"-re, amelynek következtében elvesztette a hozzáférést az amerikai fejlesztések és technológiák jelentős részéhez. A Huawei erre egy átszámítva 200 milliárd forint értékű beruházással válaszolt, amelyről itt írtunk.
Az 5G, másnéven ötödik generációs internet a mobilinternet-hálózatok legújabb kategóriája, amely sokkal gyorsabb le- és feltöltési sebességre képes, emellett lehetővé teszi, hogy több eszközön egyszerre legyen elérhető az internet.