egy atomerőmű

A közös horvát-szlovén projekt megkezdése előtt még azért egy népszavazás is várható, írja a Világgazdaság.


Zágráb és Ljubljana számára is stratégai fontosságú lenne egy új, közös atomerőmű építése, amelynek már a tervei is kész vannak. A két ország már üzemeltet egy ilyen létesítményt, amely az egykori Jugoszlávia egyetlen atomerőműveként 1983-ban nyílt meg a mai Szlovénia területén, közvetlenül a horvát határ mellett.

Az amerikai típusú Westinghouse-blokkot a szlovének a horvátokkal közösen építették, Belgrádtól teljesen függetlenül, ezért az erőmű az ország felbomlása után is közös tulajdonban maradt. A reaktort, amely Szlovénia áramszükségletének 35, míg Horvátország áramigényének 16 százalékát elégíti ki, a két ország szakemberei ma is közösen üzemeltetik. Nemrég ráadásul korszerűsítő munkálatokkal 2043-ig biztosították a működését.

Az államok közötti együttműködés zavartalan, így időről időre felmerül egy újabb reaktor építésének terve, de a finanszírozás eddig mindig gondot okozott. A horvátok és a szlovének ugyanis a tervek szerint két darab, egyenként 1200 megawattos francia ATMEA-1 típusú reaktort építenének a már meglévő mellé.

A beruházás értékét tízmilliárd euróra becsülik – ennyi pénzt viszont a két állam csak uniós források bevonásával tudna szerezni. Az új blokk építése előtt ráadásul Szlovénia még 2024-ben népszavazást tart arról, hogy lakosai szeretnének-e új nukleáris reaktorokat az állam területén.

Abban az esetben, ha a többség nemmel szavaz, a projektnek új helyet kell találni Horvátország területén, ez pedig még tovább drágíthatja a beruházást. Lehetséges helyszínként szóba jöhet az Isztriai-félszigeten található Plomin, ahol nemrég zárt be az ország utolsó szénerőműve, illetve Sisek környéke is.

A horvát miniszterelnök egyébként a legutóbbi brüsszeli atomenergetikai csúcson határozottan kiállt a nukleáris energia mellett, és azt nyilatkozta: országa a jövőben több figyelmet fordít majd a nukleáris energiára, és a szlovénekkel közös erőmű bővítése mellett megfontolják a kisebb, moduláris reaktorok beszerzését is.

Ne hagyd ki!