Ezek a fránya kutatások...
A Bitcoin piaci értéke egyetlen év alatt közel az ötszörösére nőtt, amivel egyenesen arányosan a valuta fenntartásához szükséges energia mennyisége is brutálisan megugrott. Utóbbi hátterében főleg a token bányászatának kiugró népszerűsége áll. A bányászat során a hálózatra kötött gépek komplex matematikai problémákat oldanak meg, amelyek segítenek ellenőrizni a digitális valutatranzakciókat. A bányászok a munkájukért cserébe Bitcoin-t kapnak jutalmul, de minél többen versenyeznek az értékes tokenekért, annál több energia szükséges a hálózat működtetéséhez. Elég nehéz pontosan meghatározni, hogy a Bitcoin bányászata mennyi energiát igényel, de a New York Times legújabb kutatása segít perspektívába helyezni a valuta globális fogyasztását. Kapaszkodjatok!
Megdöbbentő adatok
- A Bitcoin-bányászgépek éves elektromos energiafogyasztása 91 Terawattórára tehető
- Ez több, mint az 5,5 millió lakosú Finnország teljes éves villamosenergia-fogyasztása
- Ez azt jelenti, hogy a Bitcoin az egész világ áramfogyasztásának 0,5 százalékáért felel
- Ennyi árammal egész Washington államot el lehetne látni, de az USA lakossága által hűtésre használt energia egyharmadát is kitenné
- A Google 91 Terawattórányi energiából a teljes globális hálózatát hét évig működtethetné
- A valuta energiaigénye öt év alatt a tízszeresére nőtt
Egyre csak rosszabb lesz
A fokozódó verseny következtében a Bitcoin-bányászat saját iparággá nőtt, ami speciális gépeket, szervereket és hatalmas adatközpontokat igényel, amelyek képesek megfelelően lehűteni a csúcsra járatott eszközöket.
A lap megjegyzi, hogy a számítási folyamatok is jóval bonyolultabbá váltak az elmúlt években. Ez azt jelenti, hogy míg 2011-ben egy egyszerű asztali számítógéppel is lehetett bányászni, addig napjainkban egyetlen Bitcoin kitermeléséhez annyi energia szükséges, amennyit egy átlagos háztartás 13 év alatt fogyaszt el.
Hogy mi? Tessék?
A Kínai Tudományegyetem kutatása alapján 2024-re tetőzhet a kriptovaluták bányászatához alapul szolgáló blockchain hálózat energiafelhasználása. Ezen a ponton a hálózat 297 terawattóra energiaigénnyel fog robotolni, ami körülbelül 130,5 millió tonnányi szén-dioxidot fog a környezetbe pumpálni. Ez az üvegházhatású gázkibocsátás nagyobb lenne, mint például egész Csehország éves légszennyezése.