gleccser Grönlandon
Fotó: Shutterstock

Ez a grönlandi startup sarkvidéki jeget szállít a sivatagba

Egy dubaji luxushotel bárjában olyan koktélt inni, ami grönlandi gleccserekből kinyert jéggel készült? Első hallásra talán kissé túlzásnak tűnhet. Az Arctic Ice nevű cég azonban azt állítja, hogy ritka terméke hozzájárul Grönland környezettudatosságához és anyagi függetlenségéhez is.



Az Arctic Ice nevű, viszonylag friss strartup grönlandi fjordokból szerzi be a jeget, majd az Egyesült Arab Emírségekbe szállítja, hogy exkluzív bároknak adja el. A gleccserjég italokban való felhasználása Grönlandon már jó ideje bevett szokásnak számít, és az évek során több vállalkozó is sikertelenül próbálkozott az exportálásával. Az Arctic Ice társalapítója, Malik V Rasmussen kiemelte, hogy az évezredek alatt összepréselt jég teljesen buborékmentes, lassabban olvad, mint a hagyományos jég, és sokkal tisztább is, mint a dubaji jégkockákhoz általában használt fagyasztott ásványvíz.

Az Arctic Ice terméke közvetlenül az Északi-sarkvidék természetes gleccsereiből származik, amelyek több mint 100000 éve fagyott állapotban vannak. A jégtakarónak ez a része az évezredek során egyáltalán nem érintkezett semmilyen talajjal, és semmilyen emberi tevékenység sem szennyezte be, ezért a cég szerint ez a H2O legtisztább formája, ami jelenleg elérhető a bolygón.

A Guardian értesülései szerint a 2022-ben indult startup csak az elmúlt hetekben szállította le az első 20 tonna jeget. Ez részben az erősen kritikus fogadtatásnak is köszönhető, ami eléggé meglepte a cég alapítóit. A közösségi médiában rengeteg olyan komment érkezett, ami az Arctic Ice globális felmelegedéssel kapcsolatos társadalmi felelősségét firtatta, néhány hozzászóló pedig egyenesen disztópikusnak nevezte a cég tevékenységét.

A startup viszont azzal érvel, hogy jege valójában környezetbarát, ráadásul egy nemes társadalmi ügyet is szolgál. A terméket a gleccserektől egyenesen Nuukba, Grönland fővárosába viszik, majd hűtőkonténerekbe töltik, ezeket pedig egy izlandi hajózási vállalat szállítja Dániába. A cég szerint a szállításnak ebben a szakaszában a szén-dioxid-kibocsátás a lehető legalacsonyabb – a Grönlandot elhagyó hűtőkonténerek többsége amúgy üres lenne, hiszen az ország sokkal több fagyasztott árut importál, mint amennyit exportál. Dániából aztán egy másik hajóra kerülnek a konténerek, ami egyenesen Dubajba viszi őket. Az útvonalnak ez a része egyelőre még környezetszennyező, az Arctic Ice azonban elkötelezte magát a teljes szén-dioxid-semlegesség mellett – ehhez a tervek szerint olyan új technológiát is felhasználnak majd, ami kiszívja a CO2-t a levegőből.

A startup elsődleges célja Rasmussen szerint azonban az, hogy új bevételi forrást teremtsen Grönland számára. Az ország ugyanis pénzügyileg eléggé függ Dániától, amelynek 3,9 milliárd koronás, nagyjából 511 millió dollárnak megfelelő éves alaptámogatása teszi ki Grönland költségvetésének 55%-át. A nagyobb gazdasági függetlenség elnyeréséhez tehát elengedhetetlen a gazdasági növekedés, az Arctic Ice pedig felelősségének érzi, hogy előrevigye ezt az ügyet.

Ne hagyd ki!