Műhold.

Kiszabták az első űrszemetelési  bírságot

Egy műholdtulajdonos nem tartotta be az évekkel ezelőtt tett ígéretét, emiatt pedig komoly büntetést kell fizetnie. Ez az első ilyen jellegű bírság, ám biztosan nem az utolsó.


Az amerikai tulajdonban lévő Dish nevű TV-sugárzással foglalkozó vállalat 2012-ben megígérte a Szövetségi Kommunikációs Bizottságnak (FCC), hogy a leköszönő EchoStar-7 nevű műholdját az üzemeltetéshez használt ívnél 300 kilométerrel magasabb pályán helyezi „örök nyugalomra”.

Az ígéret óta azonban több mint 10 év telt el, a Dishnek azonban nem sikerült teljesítenie a vállalását, mivel a műhold csupán 120 kilométernyit mozdult el – az FCC pedig kemény választ adott a mulasztásra – írja a Science Alert cikkére hivatkozva a Quibit.

A Bizottság ugyanis 150 ezer dolláros (55 millió forint) bírságot szabott ki a vállalatra gondatlan hulladékkezelés miatt – sokak szerint ez egy precedensértékű büntetés, amely komoly üzenetértékkel bír a többi vállalat számára is.

A szóban forgó űreszköz egyébként 2002 óta teljesít szolgálatot, de mivel alaposan eljárt felette az idő a tulajdonosának biztosítani kell a megfelelő „nyugdíjazását”. A Dish azonban pont műhold életkorára hivatkozva most azzal érvel, hogy az EchoStar-7-re még nem vonatkoznak a jelenlegi előírások, így nem is értenek egyet a büntetéssel.

Az, hogy a történetnek lesz-e folytatása, egyelőre még kérdéses, egy dolog viszont biztos: az elkövetkezendő időszakban a világ űrügynökségei egyre szigorúbban fogják venni az űrszemeteléssel kapcsolatos problémákat – erre pedig jó okuk van.

Az Európai Űrügynökség szerint például mintegy egymillió, egy centiméternél nagyobb törmelékdarab kering a bolygónk körül, ezek „hulladékok” pedig komoly veszélyt jelenthetnek az űreszközökre. Sőt, nemrég több ilyen incidens is előfordult, ugyanis az űrszemét miatt már többek között a Nemzetközi Űrállomás is megsérült.

Ne hagyd ki!