Egy meglehetősen férfias ágazatban, a hierarchia lépcsőit végigjárva vált sikeres vezetővé Szécsi Gabriella a BI-KA Logisztika Kft. ügyvezetője. Utánajártunk, mi lehet sikerének titka?
Hogyan került kapcsolatba a logisztikával?
A győri Széchenyi István Egyetem elvégzését követően, a közgazdász diplomámmal nemzetközi szállítmányozóként vállaltam munkát egy győri vállalkozásnál. Ezt követően, lehetőségem nyílt arra, hogy az akkor még BI-KA Bt-ként működő családi vállalkozásnál helyezkedjek el. Szolnokhoz közeli kötődésem miatt örömmel csatlakoztam a családi vállalkozáshoz 2002-ben nemzetközi szállítmányozóként. Két évvel később már szállítmányozási osztályvezetői pozíciót kaptam, majd 2005-től operatív igazgatóként támogattam az alapító-tulajdonos munkáját, 2013 óta pedig ügyvezetőként irányítom a vállalatot.
Mennyire volt kihívásokkal teli a beilleszkedés egy ilyen férfias ágazatban?
Úgy vélem, a szakmai rátermettséget napjainkban nemtől függetlenül ismerik el. A hiteles szakmai tudás, a megszerzett tapasztalat, a vezetői kompetenciák megléte, a munkatársakhoz, emberekhez és szituációkhoz való nyitottság és empatikus hozzáállás, az alkalmazkodóképesség és határozottság nagyban megkönnyíti a beilleszkedést – azonban ezek nemtől független tényezők.
Mit gondol, milyen előnyei vannak egy női vezetőnek egy férfival szemben?
Szécsi Gabriella a BI-KA Logisztika Kft. ügyvezetője
Fotó: Haszon Magazin - Csomor Alexander
Meggyőződésem, hogy nem azért lesz valaki jó vezető, mert férfi vagy nő. Annyi biztos, hogy a nők mindig is fontos szerepet játszottak a közösségek összetartásában, érzékenyebbek voltak a társadalmi dinamikákra, gyorsabban kellett alkalmazkodniuk a változó körülményekhez, így az olyan vezetői kompetenciák, mint az egyéni motivációk felismerésének képessége, az indirekt konfliktusmegoldási stratégiák, a gyors döntéshozatal, a stratégiai gondolkodás, a hosszútávú tervezés, a DNS-ünkbe van kódolva. A női empátia hozzásegíthet az üzleti tárgyalások levezetéséhez, illetve a munkatársakkal történő hatékonyabb kommunikációhoz is. Egy női vezető más nézőpontból közelíti meg az irányítással járó feladatokat, ez kétségkívül új lendületet vihet egy-egy vállalkozás életébe. Az érzelmi alapon való döntéshozatallal azonban óvatosan kell bánni!
Érezte-e valaha hátrányát vagy éppen előnyét annak, hogy nő?
Ahogy említettem, a logisztikára a legtöbben inkább férfiasabb szakmaként tekintenek, így az embereknek nem feltétlen egy női vezető jut eszükbe akkor, amikor egy logisztikai vállalat első számú vezetőjéről van szó.
Személy szerint tipikus és elkerülendő problémának látom, hogy a női vezetők legtöbbször férfiként szeretnének érvényesülni női vezetői szerepkörükben, háttérbe szorítva egyéniségüket. Én abban hiszek és engem ez segített a pályafutásom során, hogy saját személyiségjegyeimet felhasználva irányítottam és irányítom ma is a céget, sosem akartam elsajátítani a férfi vezetési mechanizmusokat, így hiteles tudtam maradni, mint női vezető.
Találkozott-e az üvegplafon jelenséggel pályafutása során?
Saját életutam során sikerült áttörnöm az üvegplafont, de számos nővel találkoztam, aki küzd ezzel a „láthatatlan akadállyal”, mondván, ha akarnak sem tudnak egy bizonyos szintnél feljebb jutni a ranglétrán. A jelenség oka az a berögződés, hogy a felsővezetői munka nem összeegyeztethető a hagyományos női szerepekkel. Pszichológusok szerint azonban nemcsak a külső nyomás és a női élethelyzetből adódó akadályok, hanem a belső félelmek is szerepet játszanak az üvegplafon kialakulásában. A belső harmónia megtalálása egy nagyon fontos feladat egy nő, illetve egy női vezető életében.
Mennyire törte meg a karrierjét a családalapítás, a gyermekvállalás?
Szécsi Gabriella a BI-KA Logisztika Kft. ügyvezetője
Fotó: Haszon Magazin - Csomor Alexander
2013 óta három az egyben szerepben létezem: ügyvezető vagyok, menedzser vagyok, Anya vagyok. A munka és magánélet egyensúlyának megteremtését mindig is nagyon fontosnak tartottam. Gyermekem mellett, a magánéletben is logisztikusként működöm a mindennapokban, hogy minden rugalmasan, gördülékenyen menjen az iskolában, a tanulásban, a közösen töltött idő során. A karrieremben megélt sikerekhez fontos gondolatokat tanultam kisfiamtól például a problémamegoldással kapcsolatban is: mi, felnőttek, vezetők, menedzserek, a legmélyebbről hozzuk elő tapasztalati és szakmai tudásunkat, érzelmeinket egy döntés alkalmával és nem tudjuk függetleníteni magunkat ezen tényezőktől egy adott helyzet kezelésében; holott pár lépéssel távolabbról, egyszerűbb döntés előkészítéssel sokkal gyorsabb és talán jobb döntéseket is hozhatunk.
Összeegyeztethető-e a karrier és a család?
A család és a munka egyensúlyának megteremtése különösen nehéz feladatot jelent, azonban kellő gondossággal és figyelemmel összehangolható - logisztikusként tevékenykedek magánéletemben is. A siker kulcsa tapasztalatom szerint a különböző szerepek összehangolása és egyensúlyban tartása, a megfelelő időgazdálkodás és természetesen az a támogatás, amelyet a háttérből a család, a barátaim és a munkatársaim nyújtanak számomra.
Foglalkozik-e reménybeli női vezetők mentorálásával?
Mentorálással vállalaton belül és kívül egyaránt foglalkozom. Az ügyvezetői minőségben történő mentorálással az a célom, hogy a potenciális, de az üzleti életben kezdő szakemberek szakmai tudásának és vezetői kompetenciáinak fejlesztéséhez hozzájárulhassak. A mentorálási program keretein belül törekszem személyes tapasztalatokat, szakmai ismereteket megosztani. Évek óta foglalkozom vállalaton kívüli mentorálással is, aktívan részt veszek női vezetői kampányokban, amelyek legfőbb célja, hogy felhívják a figyelmet a női vezetők fontos szerepére, példát mutatva egy-egy sikeres női vezetőnek bemutatásával a fiatalabb generáció számára.
Mit tanácsolna azoknak a nőknek, akik vállalatvezetővé szeretnének válni?
A legfontosabb, hogy egy női vezető találja meg a belső harmóniát az életében, amely nem egyszerű feladat, hiszen belső egyensúlyunk ingadozhat a külső, társadalmi elvárások, a gondolatainkba berögződött, téves sztereotípiák hatására. Ameddig a tágas külső környezetnek és nyomásnak akarunk megfelelni, nem tudunk egyensúlyra lelni. Az önismeret és az önazonosság nélkülözhetetlen a harmóniára találás folyamatában. A tartós siker másik kulcsának az élethosszig tartó tanulást tartom, ami alatt értem az új ismeretek iránti érdeklődést, az állandóan fejlődő világunk megértéséhez szükséges tudás megszerzését, az emberi kapcsolatok megértését, valamint a problémamegoldó gondolkodás elsajátítását.
Jó tanácsként osztanám meg, hogy egy vezetői folyamatnak mindig aktívnak kell lennie. Egy-egy sikeres projektet követően, mindig újabb próbatételt kell magunk elé helyezni, amelynek megoldása hozzásegíthet ahhoz, hogy megtanuljuk kezelni az esetleges hibákat és kockázatokat, illetve megmutathatjuk kreativitásunkat és problémamegoldó képességünket is. Fontos, hogy céljaink elérése során a munkatársakat értékként kezeljük és munkájukat minden esetben visszajelzés kövesse az erősségek és a gyengeségek kiemelésével. A bizalmi kapcsolat kiépítése mellett, egy vezetőnek a személyes példamutatásra, a nyitottságra, csapatépítő tevékenységekre, illetve a fejlődés iránti elkötelezettségre is oda kell figyelnie.