Kezdjük üzleti témával a beszélgetést! Hogyan sikerült a tavalyi évük?
Eddig minden évben meghaladta a Bank az előző évi eredményeket és ez így történt a múlt évben is. A konszolidált mérlegfőösszeg elérte az 1063 milliárd forintot, az adózás előtti eredmény pedig egyedi szinten meghaladta a 13 milliárd forintot, konszolidáltan pedig megközelítette a 14 milliárd forintot.
A portfolió minősége továbbra is kiváló, 99,98 százalék a problémamentes állomány aránya. A hatékonysági mutatók tovább javultak: a költség-bevétel arány 43,9 százalékos, szemben a 60,4 százalékos piaci átlaggal. A működési költség (bankadó és tranzakciós illeték nélkül) a mérlegfőösszeghez képest 0,8%, szemben a bankpiaci 1,6%-os átlaggal. A sajáttőke arányos nyereség pedig meghaladta a 25%-ot, ami több mint kétszerese a hitelintézeti rendszer átlagának.
Milyennek látja fél év után az üzleti évüket?
Az idei év sok kihívást tartogat a bankszektor számára, de ennek ellenére mi továbbra is a piaci átlagot meghaladó növekedést tervezünk, jelentős IT fejlesztésekkel, új üzletágak kialakításával, a költséghatékonyság további növelése mellett. A jelenlegi magas kamatszint mellett rendkívül nehéz a hitelezés, ilyen esetben a kamatkedvezményes konstrukciók jelentősége még nagyobb. A lakossági hitelezést a megmaradt babaváró kedvezmény, míg a vállalati kihelyezéseket a Széchenyi kártya és a Baross Gábor hitelprogram támogatja. Ahhoz, hogy új lendületet vegyen a piaci hitelezés, a kamatszintnek 10 százalék alá kellene csökkennie.
Miben tudnak versenyezni más bankokkal?
Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Fotó: Haszon Magazin - Csomor Alexander
Tekintettel arra, hogy a Bank az elmúlt évtized leggyorsabban növekvő hitelintézete, és az induláskori 35. helyről alig több mint 10 év alatt a kilencedik helyen vagyunk, bátran mondhatom, a versenyben nemcsak helyt állunk, de folyamatosan piacot is nyerünk. Ebben főszerepe van az alapításkor választott digitális üzleti stratégiának, amely jelentős költséghatékonysági előnyt biztosít a nagy fiókhálózattal rendelkező bankokkal szemben. Ahhoz azonban, hogy a legjobb ügyfelekért való versenyben nap, mint nap megelőzhessük a versenytársainkat, elengedhetetlen a folyamatosan bővülő termékkör, a versenyképes árazás és az ügyféligényre szabott, magas ügyfélélményt nyújtó innovációk.
Milyen lehet a jövő bankja?
A bankolás jövőjét az innováció és a felelősségvállalás két dimenziójának metszéspontjában látom. A mesterséges intelligencia, ezen belül is a generatív mesterséges intelligencia alkalmazások fundamentálisan átalakíthatják a pénzügyi szolgáltatások piacát és működését. De csak akkor és úgy, hogyha a bankolás továbbra is az ügyfél és a bank bizalmi viszonyán fog alapulni. A generatív mesterséges intelligencia tehát a következő generációs banki szolgáltatások ígéretes eszköze, épp úgy, mint a digitális technológia volt 13 évvel ezelőtt. A jövő bankját négy dolog jellemzi majd: még egyszerűbb, még gyorsabb, még inkább személyre szabott és sokkal inkább proaktív lesz. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy minden banki ügyfél mellett lesz egy bárhol, bármikor elérhető digitális privátbankár, aki 7/24-ben csak az adott ügyféllel foglalkozik, aki minden banki termékhez ért, proaktív és mindent megcsinál az ügyfél számára, gyorsan, kényelmesen, magas ügyfélélmény mellett.
Engedjen meg néhány személyes kérdést! A pénzügyi világ férfiközpontú. Miként tud itt nőként boldogulni?
Az OECD nemek közötti egyenlőséget bemutató idei elemzése szerint a fiatal nők ma már lényegesen magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, mint a fiatal férfiak. A 25-34 évesek körében 2021-ben a nők 53%-a szerzett felsőfokú végzettséget, szemben a férfiak 41%-ával. Szerencsére a pénzügyi szféra is egyre több tehetséges női munkaerőt vonz. A Gránit Bankban „a nemek közötti verseny” egyébként a női munkavállalók javára dől el, hiszen a több mint 250 alkalmazott 56%-át mi képviseljük. Több évtizede dolgozom a pénzügyi szektorban és mindegyik pozícióban valami újat kellett létrehozni, kiváló vezetőkkel, mentorokkal, kollégákkal dolgozhattam, akiket nem igazán érdekelt, hogy nő vagy férfi vagyok, mert csak a teljesítmény számított. Egyébként szeretem a kihívásokat, mérhetetlenül kíváncsi vagyok, mindig tanulok valami újat, ha valamiben hiszek, azért hajlandó vagyok keményen dolgozni, és rendkívül módon inspirál az, hogy a legjobbak legyünk abban, amit csinálunk. Mindig a megoldások keresésére és az egyszerűsítésre törekszem. Azt gondolom, hogy ez a mentalitás az értékteremtő munka egyik fontos pillére.
A vállalkozások felső vezetésében kevés a nő. Mit gondol, miért?
Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Fotó: Haszon Magazin - Csomor Alexander
Igen, ma még ezt igazolják vissza a hazai és a nemzetközi adatok is, bár szerencsére a tendencia kedvező. Banki felsővezetői és vezérigazgatói pozícióban Magyarországon is kevés nőt találunk, amit sok szempontból kiaknázatlan lehetőségnek tartok. A Gránit Bank azonban e tekintetben sem áll rosszul, hiszen a közép- és felsővezetőink 37 %-a nő, ami azt bizonyítja, hogy ha kellő logisztikai háttérrel is, de a vezetői pálya egyre inkább összeegyeztethető a családi élettel és gyermekvállalással. Érvényesülni pedig csak csapatban lehet, és én mindig csapatban gondolkodom. Hiszek abban, hogy csak az a szervezet tud tartósan kiváló teljesítményt elérni, amelynek vezetőit, munkatársait személyesen is az motiválja, hogy túlszárnyalják saját korábbi eredményeiket, és közben élményt jelent nekik a közös munka. Ehhez szorgalomra, kreativitásra, kitartásra, együttműködésre és innovációs képességre van szükség. Büszke vagyok arra, hogy a Gránit Bankban is olyan csapatban dolgozhatom, akikre ezek a tulajdonságok jellemzők.
Munkáján kívül rengeteg mindennel foglalkozik. Hogyan szakít erre időt?
Úgy érzem, pályám során számos olyan élethelyzetet, ezen belül döntési szituációt éltem már át, amelyek tapasztalatainak átadásával segíthetem a vezetőként helytállni szándékozó nőket. Fontosnak tartom, hogy egy vezető inspiráljon, hiteles tanácsokkal és személyes példával is szolgáljon a következő generációnak. Ezért is külön öröm számomra, hogy részese lehetek az egyre népszerűbb mentorprogramoknak, mint a Menedzserszövetség, a Hungarian Business Leaders Fórum, vagy a Women in Finance programban is elindult mentorálási tevékenység. A hatékony időbeosztás pedig néha számomra is kihívás. Osztom a nézetet, miszerint nem elég szorgosnak lenni, a hangyák is azok. Az a kérdés, miben vagyunk szorgalmasak? És persze meg kell tanulni időnként nemet mondani.
Mit tanácsolna az Ön nyomában járó nőknek?
„Ne a siker elérésére törekedj, hanem arra, hogy az életednek legyen értelme”. Ezt az Albert Einsteintől származó idézetet vezetői pályám során mindig szem előtt tartottam. Nem kötelező minden nőnek vezetői ambíciókat dédelgetni. Ez egy lehetőség. Ha valaki úgy érzi, hogy megvan ehhez a megfelelő képessége és készsége, annak tennie kell azért, hogy mások is ezt gondolják róla, hiszen vezetővé bárki csak mások bizalma révén válhat. Ennek eléréséhez azt javaslom nőtársaimnak, hogy a vállalják fel önmagukat, ne féljenek megmutatni a tehetségüket, a munkájukban mindig találják meg az újat, a kihívást. Emellett pedig éljenek teljes életet, ezáltal érezhetik azt, hogy van az életüknek értelme.
****
Névjegy
Hegedüs Éva. A Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen jeles diplomát szerzett. 1979-ben kezdett dolgozni az Ipargazdasági és Üzemszervezési Intézetben, tudományos munkatársként. 1981 és 1996 között kormányzati hivatalokban tevékenykedett, 1993-tól a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára volt. 1997-től kezdve részt vett a Földhitel és Jelzálogbank megalakításában, és vezérigazgató-helyettesként irányította a bank kockázatkezelési és értékpapír üzletágát. Nevéhez fűződik az első jelzáloglevél-kibocsátás megszervezése. 2000 és 2002 között a Gazdasági Minisztérium stratégiai és energetikai helyettes államtitkára. 2002-2006-ig az Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Rt. lakossági üzletágának vezetője, az OTP Lakástakarékpénztár Zrt. elnöke volt. 2006-tól a BG Magyarország Ingatlanfinanszírozási Zrt.-t és a BG Magyarország Lízing Zrt-t irányította elnök-vezérigazgatóként. 2010 májusától a Gránit Bank Zrt. vezérigazgatója és egyben az Igazgatóság elnöke. A Magyar Bankszövetség elnökségének tagja, a Magyar Közgazdasági Társaság főtitkára.
(A beszélgetés a Haszon Magazin 2023. júniusi számában jelent meg.)